Zástupci Prahy a církve se ve středu sejdou kvůli prodeji Jindřišské věže

Praha – Dosluhující radní hlavního města pro majetek Jan Chabr a nová starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (oba TOP 09) se ve středu sejdou se zástupci správy majetku pražského arcibiskupství ohledně možnosti odkupu Jindřišské věže. Na dotaz ČTK to uvedl Chabr. Na jednání podle něj budou chtít zástupci Prahy zjistit detailní požadavky arcibiskupství, které nabídlo památku k prodeji prostřednictvím realitní kanceláře za 75 milionů korun.

O tom, že Praha chce o odkup věže usilovat, informoval o víkendu v Deníku N primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jelikož se jedná o významný historický objekt v srdci centra Prahy, považujeme za důležité prověřit veškeré možnosti získat objekt do vlastnictví hlavního města nebo městské části Praha 1, k tomu však samozřejmě musí být naplněny základní předpoklady stanovené zákony,“ uvedl dnes Chabr.

SOUVISEJÍCÍHřib pro Deník N: Praha se chce angažovat v prodeji Jindřišské věže

Dodal, že klíčová bude otázka ceny, na kterou bude muset v souladu se zákonem vzniknout znalecký posudek. „A to i s přihlédnutím k majetkoprávním závazkům, které objekt momentálně má – dlouhodobého nájemce, ale i vize případného využití objektu ze strany městské části nebo hlavního města,“ dodal radní.

O případném odkupu by musely rozhodnout orgány magistrátu nebo Prahy 1. Pokud by památku měl koupit magistrát, byl by to s ohledem na odpor většiny nového zastupitelstva přenechávat dosluhující radě města rozhodnutí o zásadních otázkách s největší pravděpodobností úkol až pro nové vedení metropole. U toho však stále není jasné, kdy vznikne, ani na čtvrteční druhé části jednání přerušeného ustavujícího zastupitelstva se zvolení primátora a nové rady neočekává.

Podle informací Deníku N je Jindřišská věž dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž, s.r.o., která patří staviteli a podnikateli Martinu Podzimkovi. Smlouva o nájmu nemovitosti z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044, vyplývá z inzerátu na webu arcibiskupství.

Jindřišská věž je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Bývala zvonicí blízkého kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. Stavba z 15. století je vysoká téměř 66 metrů a vybavena výtahem. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna, galerie i stálá expozice. Věž se také využívá pro kulturní programy, výstavy, autorská čtení, divadelní či hudební představení. Součástí restaurace v sedmém a osmém patře je zvon Maria z roku 1518. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jindřišská věž

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář