XcamP třicetiletý

Ze současných křesťanských festivalů v České republice má zřejmě nejdelší historii XcamP, který se koná každoročně v létě na Těšínsku. Jeho první ročník se podařilo uspořádat ještě před pádem komunistického režimu, v srpnu 1989. Konal se v prostorách osvětové besedy v Tošanovicích pod (době poplatným) názvem „mírový seminář evangelické mládeže“ a navštívili jej i nezvaní hosté ze Státní bezpečnosti…

Po pár měsících komunistický režim padl, a druhý ročník se mohl uskutečnit již pod velkým stanem, který pojal na 650 posluchačů. Roku 2000 se festival přesunul do Smilovic a od roku 2007 nese současný název XcamP. Starý stan byl nahrazen novým s větší kapacitou míst pro posluchače.

Během třiceti let existence festivalu se vykrystalizovala jeho pevná osa programu, která však nebrání v každém ročníku vnášet určité inovace. Účastníci a návštěvníci festivalu si mohou užít přednášky a semináře na duchovní a praktická témata, zejména z oblasti mezilidských vztahů. Nechybí ani diskusní skupinky a evangelizace, během nichž jsou vysvětlovány základy křesťanského poselství. Organizátoři festivalu nabízejí pestrou škálu dovednostních a zábavných workshopů a sportovních aktivit. Večery jsou v programu vyhrazeny převážně hudbě nebo divadlu, přičemž kulturymilovní návštěvníci si mohou vybrat z pestrého programu dvou scén.

K řečníkům, kteří na XcamPu vystupovali, patří biskup Peter Urie, evangelista Ulrich Parzany, přírodovědec Werner Gitt, teolog Tomáš Novotný či kazatel Daniel Fajfr. Z hudebníků lze zmínit např sbor Celebrant Singers, italského kytaristu a zpěváka Albina Montisciho či gospelového zpěváka Rona Kenolyho. Díky blízkosti Polska nechybí v každém ročníku hudebníci našich severních sousedů – opakovaně např. Trzecia godzina dnia či Mate.O.

Několik let je podstatná část programu přenášena on-line, a program je tak dostupný v reálném čase prakticky komukoli na zeměkouli s přístupem k internetu.

Letošní XcamP se má konat ve dnech 13. – 20. 7. 2019; jeho ústředním tématem je „Revoluční modlitba“ – modlitba „Otče náš“. V programu nebude chybět ani komponovaný večer, který připomene třicetiletou historii festivalu.

Více informací o letošním XcamPu naleznete na www.xcamp.cz.

 

Daniel Spratek

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář