Z Kypru odletělo prvních 12 migrantů, jejichž převoz do Itálie dojednal Vatikán

Nikósie – Z Kypru ve čtvrtek odletělo do Itálie prvních 12 migrantů ze skupiny asi pěti desítek žadatelů o azyl, které slíbil odvézt z tohoto ostrova papež František při své návštěvě začátkem prosince. Informovala o tom dnes agentura AFP.

„Toto papežovo symbolické gesto znamená uznání těžkostí, s nimiž se Kypr potýká kvůli neustálému přílivu migrantů přecházejících nelegálně zelenou linii z Turecka,“ řekl podle místních médií kyperský ministr vnitra s odkazem na přechody migrantů ze severní části Kypru. V ní funguje čtyři dekády Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Turecko. V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je v rámci EU zemí s nejvíce migranty na počet obyvatel.

SOUVISEJÍCÍSyrští uprchlíci dnes přijati díky ekumenické iniciativě v Itálii

Papež František při návštěvě Kypru začátkem prosince kritizoval Západ za málo solidární přístup k migrantům a oznámil, že katolická organizace Comunità di Sant’Egidio se za přispění Vatikánu postará o přesídlení skupiny běženců. Podle kyperských úřadů by jich mělo být 50.

Mezi první skupinou, která dnes odletěla z Kypru, jsou podle AFP i tři somálské sestry ve věku 25, 22 a 19 let, které se na studentská víza dostaly do turecké části Kypru a pak přešly hranici na jih ostrova. „Jsem muslimka, ale opravdu si velmi vážím toho, že se nám papež a katolická církev rozhodli pomoci,“ řekla jedna ze sester.

Do Itálie se díky papeži dostane i sedmatřicetiletá Syřanka, která utekla se třemi dětmi v roce 2017 do Libanonu před občanskou válkou. „Tam ale pro mé děti nebyla budoucnost ,“ řekla s odkazem na hlubokou ekonomickou krizi v Libanonu. Když dorazila na Kypr, skončila v nemocnici a tamní úřady podle AFP děti ve věku 12, devět a dva roky poslaly zpět do Libanonu. Teď doufá, že se s nimi díky papeži opět shledá.

Papež František se po celou dobu svého pontifikátu zasazuje o vstřícnější postoj vůči migrantům. Také za své návštěvy řeckého ostrova Lesbos v dubnu 2016 vzal, a to přímo na palubu svého leteckého speciálu, do Říma tři syrské rodiny muslimských uprchlíků, šlo o 12 lidí, včetně šesti dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář