Za barokními zážitky i divokou přírodou do broumovského kláštera

Velkolepá skalní města, opuštěné ostrůvky divoké přírody i majestátní barokní památky dýchající bohatou historií. To je Broumovsko, chráněná krajinná oblast, jejíž kulturně historickou dominantou je barokní komplex broumovského kláštera. Tato národní kulturní památka s celoročně přístupným prohlídkovým okruhem je ideálním místem pro dovolenou nebo pracovně-odpočinkové retreaty a pobyty.

Počátky impozantního benediktinského opatství sahají až do 14. století. Barokní přestavba kláštera vznikla v dílně slavných architektů Dietzenhoferů a svůj půvab si zachovala do dneška. Díky nedávným intenzivním opravám oblékla větší část památky nový kabát. V opravených prostorách vyrostlo nejen nové ubytování v renovovaných mnišských celách Domu hostů, ale i vzdělávací a kulturní centrum s pestrým celoročním programem. Do kláštera tak nyní může vyrazit každý, kdo hledá střechu nad hlavou, inspirativní kulturní zážitky i možnost mít krásu kouzelné broumovské přírody na dosah ruky.

Meditace, odpočinek, umění

Broumovský klášter vždy býval pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu a duchovna. A právě na podporu spirituality a duchovní tradice se zaměřují meditační programy, které v klášteře vede kněz a vikář Vladimír Volráb, národní koordinátor Světového společenství pro křesťanskou meditaci. Víkendové meditační programy, které doplňují pravidelné úterní ranní meditace pro veřejnost, se konají přibližně čtyřikrát ročně. Jejich náplní jsou nejen ztišení a  odpočinek, ale i teoretické přednášky o meditaci a jejích benefitech pro profesní i osobní život, praktické návody a společná meditační praxe. Termíny seminářů je možné najít na webu kláštera, nejbližší se koná již na konci ledna.

Na návštěvníky, kteří do kláštera zavítají, čekají i originální kulturní akce. Na pravidelné koncerty láká program ArtCafé, který milovníkům hudby naděluje multižánrové večery v historickém interiéru a přes léto pak pod širým nebem ve volně přístupné klášterní zahradě. Jejími architektonickými dominantami jsou moderní sál Dřevník, který lze pronajmout ke konferenčním účelům, a Galerie Dům, od jara do podzimu vystavující současné umění. Své nové uplatnění nalezl také původní kuchařův domek u mostu v zahradě, který nyní funguje jako Literární domek pro rezidence českých i zahraničních autorů.

Klasická hudba v barokních kostelích

V prostorách barokní památky se každoročně rodí také program letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Tento cyklus deseti prázdninových koncertů klasické hudby přiváží do broumovských barokních kostelů renomované české i zahraniční  interprety. Předehrou festivalu je květnový benefiční koncert, na němž letos vystoupí houslista Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble. Vstupné na letní koncerty je dobrovolné a výtěžek putuje v závěru festivalu na pomoc chátrajícím kostelům, jež se řadí mezi architektonické unikáty z dílny Dientzenhoferů.

Za barokními zážitky mohou do kláštera přijet i rodiny s dětmi. Originální svět umění dětem odhalí Dětská galerie Lapidárium s pravidelnými komentovanými výstavami; s historií si mohou pohrát v hravé expozici Infobod – Krajina, pískovec a člověk. Oblíbené jsou také noční hrané prohlídky s kostýmovanými postavami nebo interaktivní prohlídky středověké klášterní písárny. Při nich je možné vyzkoušet psaní husím brkem, broušení pergamenu, výrobu přírodních barev či vázání knih.

Vzděláváním k moudrosti

Zajímavosti ze světa přírody a ekologie, jež se opírají o bohatství benediktinských tradic a moudrosti, zprostředkovávají klášterní vzdělávací programy pod hlavičkou Maiwaldovy akademie. Ta se zabývá environmentálním vzděláváním a osvětovou činností a nabízí programy jak pro školy, tak pro veřejnost. Vzdělávacích aktivit organizuje broumovský klášter celou řadu. K zamyšlení inspiruje například každoroční listopadová konference Broumovské diskuse, která nabízí setkání s inspirativními osobnostmi a diskusi o důležitých tématech naší společnosti. Letošní, sedmý ročník se uskuteční 4. až 5. listopadu a jeho tématem budou Hodnoty a společnost.

 

Kateřina Ostradecká

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov

katerina.ostradecka@broumovsko.cz

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář