Za řezenský chrámový sbor vystoupily poprvé za více než 1000 let dívky

Řezno – Až do letoška výlučně chlapecký sbor Řezenští chrámoví vrabci (Regensburger Domspatzen) s více než tisíciletou historií v neděli premiérově představil své novopečené sboristky. Jejich ranní vystoupení v dómu sv. Petra v bavorském městě na Dunaji bylo odměněno potleskem, uvedla agentura DPA.

Věhlasné pěvecké těleso z Řezna (Regensburg) tak začalo psát novou kapitolu. „Tady se píše historie,“ řekl podle agentury AFP 17letý člen sboru Nepomuk Dillitzer, který si však dnes přišel do gotického chrámu poslechnout svou sestru.

Místní hudební gymnázium, z jehož studentů se rekrutují členové sboru, směli dosud navštěvovat jen chlapci. Od začátku tohoto školního roku tam ale studuje i 34 dívek z celého Německa. Zhruba polovina z nich žije ve školním internátu.

„Byly jste skvělé,“ pochválil jejich dnešní výkon dómový probošt Franz Frühmorgen, který v této souvislosti hovořil o „úžasném daru“. Radost z vystoupení dívek a jejich srdečného přijetí měla i vedoucí sboru Elena Szucziesová.

SOUVISEJÍCÍKapela Hillsong London přijala pozvání festivalu UNITED a poprvé vystoupí v Česku

Gymnazistky i návštěvníci ranní mše museli v gotickém chrámu vydržet při teplotě 2,5 stupně Celsia. Na programu byla mimo jiné skladba Veni Domine Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Všechno klaplo, ačkoli některé pěvkyně byly trochu nachlazené, řekla Szucziesová. Dívky přitom ještě dnes večer mají další vystoupení v Norimberku.

V posledních letech se o proslulém dětském sboru hovořilo i v negativních souvislostech. I tam se totiž podle vyšetřování od 50. do začátku 90. let minulého století kněží a učitelé dopustili fyzického a patrně i sexuálního násilí na dětech.

Řezenští chrámoví vrabci jsou nejslavnějším chrámovým sborem v Německu. V letech 1964 až 1994 je vedl bratr bývalého papeže Benedikta XVI., předloni zesnulý Georg Ratzinger. Ten ale několikrát popřel, že o případech zneužívání členů sboru věděl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. prosince 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář