Za schválením Mariánského sloupu mohl být i emotivní projev Marty Semelové

Praha – Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé v lednu změnili dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal povolení k umístění sloupu.

Emotivní projev Marty Semelové mohl zapříčinit změnu postoje u některých z poslanců pražského zastupitelstva při jednání o případném návratu sloupu. Podle informací České televize mělo jít ku příkladu o Martina Sekede z ODS.

„Osoba, kterou nemůžu chápat jako charakterní, jestliže chápe okupaci v roce 1968 jako přátelskou pomoc, je ostudou jakýchkoliv zastupitelských sborů. Jestliže taková neúctyhodná osoba se takto staví, tak budu hlasovat pro,“ řekl pro Českou televizi Martin Sedeke (ODS) k vystoupení Marty Semelové (KSČM).

„Vystoupení  paní Semelové vyburcovalo nejenom jednoho z členů ODS, který si nebyl do té doby úplně jistý,“ potvrdila toto tvrzení Alexandra Udženija (ODS).

„Je to smutné, když se zastupitelé rozhodují na základě těchto emocí,“ reagovala na tyto informace Semelová a prozradila, že vyhlašuje referendum, kde se občané Prahy budou moci vyjádřit, zda souhlasí s navrácením barokní repliky.

Návrh předložil Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Umístění repliky podpořila většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČL), ODS a ANO. Proti byli Piráti a část zastupitelů Prahy sobě.

Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 6. únor 2020  Foto: WIkipedie – Staroměstské náměstí

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář