Za socialismu bylo líp, domnívá se 40% Slováků a 25% Čechů

Praha – Že život za socialismu byl lepší, se domnívá téměř 40% Slováků a 25 procent Čechů. Tyto výsledky ukázal průzkum při příležitosti výročí listopadu ’89.

Až 38% Slováků si podle průzkumu myslí, že před listopadem ’89 byl lepší ekonomický systém, než v současnosti. V České republice je to číslo menší – a to 25%.

Se sentimentem vzpomínají mnozí lidé i na politický systém před rokem 1989. Za velmi dobrý a spíše dobrý ho považuje až 27 procent Slováků, ale například jen 13 procent Čechů, informuje slovenský portál Týždeň.

„Je to dáno sociální situací lidí, která není velmi utěšená. Starší mají nízké důchody. Na špatný stav zdravotnictví doplácejí nejvíce, pro větší nemocnost jsou na něj přirozeně odkázáni. Cítí to tedy nejcitlivěji, pozornost, která se jim věnuje, není dostatečná. Pak je tu ještě nostalgie: byli jsme mladí, měli jsme život před sebou,“ říká pro tyzden,sk Zora Bútorová z Institutu pro veřejné otázky, který se podílel na průzkumu.

I když existuje značný počet lidí, kteří kriticky vnímají změnu režimu, stále většina Slováků (56%) se shoduje v tom, že změna společenského systému za tzv. Železnou oponou stála za to. V Češku v pohledu na listopadové události lze dokonce pozorovat narůstající počet lidí, kteří kladně hodnotí politické změny v zemi.

Nad výsledky průzkumu se v rozhovoru pro Český rozhlas zamýšlel biskup Václav Malý, který se stal jednou z tváří listopadových událostí v tehdejším Československu.

„Ne pro každého je v současnosti život lehký,“ uvedl pro rozhlas světící biskup pražský. „Dnes se totiž člověk musí snažit.“

Pro určitou skupinu lidí se život po politické změně stal komplikovanějším a na lidi se valí množství informací, které musí zpracovat. „Takže to pokušení ke zjednodušování je veliké,“ uvažuje, co by se mohlo skrývat za číslem lidí, kteří se kladně vyjádřili k životu v socialistickém režimu, Václav Malý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 2. listopadu  Foto: Wikipedie – Prokomunistické demonstrace před převratem v roce 1948

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář