Zabití íránského velitele Sulejmáního rozdělilo křesťany

Útok na íránského velitele Kásema Sulejmáního, kterého v pátek na letišti v Bagdádu zabili Američané, rozdělil náboženské představitele. Někteří vyjádřili obavu z odvetného útoku Íránu, jednotně však vyzvali věřící, aby se modlili za mír na Blízkém východě, informuje RNA.

Úředníci Pentagonu ve čtvrtek večer potvrdili, že americké síly provedly letecký úder poblíž letiště v Bagdádu na příkaz prezidenta Trumpa, který zabil Solejmáního a další osoby íránských milicích působící v Iráku. Analytici charakterizovali incident jako dramatickou eskalaci napětí v regionu, které by mohlo vést k válce.

Franklin Graham, syn proslulého evangelisty Billyho Grahama a oddaný zastánce Trumpa, na Twitteru schvaloval útok na íránského velitele a omlouval Bílý dům za jeho smrt.

„Kásem Sulejmání byl zodpovědný za smrt nespočet lidí v Íránu i mimo zemi a aktivně plánoval další teroristické útoky,“ napsal Graham. „Musíme se modlit, aby Bůh dal prezidentu Trumpovi moudrost a chránil jej, jeho rodinu a naše jednotky v této oblasti před zlem.“

Pastor Mark Burns z Jižní Karolíny, který během kampaně v roce 2016 podpořil Trumpa, napsal: „Drahý Pane, ochraň nás před 3. světovou válkou,“ a zaslal své gratulace Trumpovi k zabití Sulejmáního a uvedl, že Spojené státy jsou teď bezpečnější.

Liberální aktivista Rev. William Barber, označil raketový útok za zbrklé jednání.

„Prosím, neobviňujte jenom Trumpa za to, kde teď jsme,“ napsal na Twitteru Barber. „Jmenujte všechny ty, kteří pro něj lhali, obhajovali ho, ochraňovali ho, dali kolem něj falešné náboženství a umožnili mu to. Pokud budeme ve válce, nesmí existovat selektivní amnézie. Vinu nese každý, kdo nemluvil.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu útok pochválil a řekl: „Prezident Trump si zaslouží veškerou pochvalu za to, že jednal rychle, důrazně a rozhodně.“

Progresivní židovské skupiny v USA však reagovaly s obavami z možného konfliktu a požadují, aby konflikt neskončil válkou s Íránem. Mnoho křesťanů v pátek odpoledne sdílelo na Twitteru odkaz hashtagom #Modlimesezamír, čím vyjádřili své stanovisko proti válce.

Religion News Agency připomíná, že evangelikálové v minulosti vyjádřili podporu vojenské akci proti Íránu. Červnový průzkum veřejného mínění zjistil, že 51% evangelikálních křesťanů po sestřelení amerického bezpilotního letounu podporovalo vojenskou akci v Íránu. Pouze 29% tradičních protestantů a katolíků mělo stejný názor.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 8. ledna 2020  Foto: Wikipedia – Kásem Sulejmání

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář