Zábřeh vystaví ve věži farního kostela nedávno objevený obraz Leopolda Toulce

Zábřeh – Ve věži farního kostela sv. Bartoloměje v Zábřehu na Šumpersku bude poprvé vystaven nedávno objevený obraz piety od mohelnického malíře Leopolda Toulce. Autora díla, které pochází z roku 1869, se podařilo odhalit během restaurování obrazu, informovali ČTK zástupci zábřežské radnice. Obraz bude veřejnosti představen při májových prohlídkách věže kostela 1. května od 09:00 do 16:00.

„Obraz jsme jako anonymní dílo dostali darem ze zrušené fary v Šubířově. Při restaurování byla objevena autorská signatura mohelnického malíře Leopolda Toulce a vročení 1869. Podařilo se tak zachránit umělecké dílo se vztahem k našemu regionu. Místo pro trvalé umístění obrazu se teprve hledá,“ uvedl zábřežský patriot a zvoník Aleš Pátek.

SOUVISEJÍCÍV ostravsko-opavské diecézi ve středu začíná projekt Otevřené chrámy

Mohelnický malíř Leopold Toulec se na svých malbách častěji podepisoval německy jako Tauletz. Dosud je od něj znám obraz Panny Marie Immaculaty z roku 1877, který je v mohelnickém muzeu, a obraz Nejsvětější Trojice z roku 1920 v soukromé sbírce, uvedla mluvčí radnice Lucie Mahdalová. Toulec se vedle vlastní tvorby věnoval restaurátorství, pracoval například pro kostel sv. Tomáše z Canterbury ve své domovské Mohelnici.

Podle starosty Zábřeha Františka Johna (KDU-ČSL) je záchrana a objev obrazu mohelnického malíře Toulce dalším úspěšným počinem skupiny přátel kolem kostela sv. Bartoloměje v Zábřehu. Tyto kroky podle něj napomáhají posílit kulturní identitu regionu. „V posledních letech se podařilo získat například dlouho ztracený zvon z roku 1801 či domněle neexistující sádrový model pro bronzovou sochu Tomáše Garrigua Masaryka, který v poválečném období vytvořil pro město Zábřeh sochař Antonín Berka,“ doplnil starosta.

Zvon z počátku 19. století, který v 50. letech minulého století beze stopy zmizel, se do Zábřehu vrátil po 70 letech v srpnu 2021. Objevil se na aukčním portálu, kde ho zábřežští patrioti a zvoníci následně vydražili. Sádrový model plánované sochy prvního československého prezidenta Masaryka, jejíž výrobu pro Zábřeh na Šumpersku v roce 1948 zhatil nástup komunistické diktatury, vydražila v aukci zase loni zábřežská radnice. Sádrový model znázorňující prezidenta sedícího v křesle město objevilo v aukční galerii, o jeho existenci nemělo do té doby ponětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář