Začalo to ve Walesu

 

Většina křesťanských historiků se shoduje, že během dekády 1900 až 1910 došlo k jednomu z největších vylití Ducha svatého v historii křesťanství a miliony nových konvertitů zaplnily sbory a kostely. Během těchto deseti let hnutí Ducha svatého zasáhlo Wales, Koreu, USA, či Jihoafrickou republiku. Oheň probuzení se skrze misii rozšířil také do mnoha dalších zemí světa.

Dne 31. prosince 1903 a 1. ledna 1904 kazatel Joseph Jenkins z New Quay Cardiganshire we Walesu zorganizoval setkání, kde sdílel své svědectví a zkušenost s prací Ducha svatého. Dne 14. února se v jeho sboru během nedělní bohoslužby postavila mladá žena jménem Florrie Evans a veřejně vyznala: ‚Miluji Pána Ježíše celým svým srdcem.“ Když říkala tato slova, Duch svatý sestoupil na celé shromáždění.

Mnozí považují tento moment za počátek velšského probuzení. Oheň Ducha svatého zasáhl srdce mladých lidí v oblasti Cardiganshire, Duch svatý se dotýkal hlavně mladých dívek a žen.

V září téhož roku evangelista Seth Joshua shromáždil mladé lidi zapálené pro Boha v Blaenanerch nedaleko Cardiganshire. Joshua se sám modlil po mnoho let, aby Bůh probudil mladé muže z uhelných dolů, kteří by oživili kostely; netušil, že ve čtvrtek 29. září 1904 bude jeho modlitba zodpovězena skrze život 26 letého studenta Evana Robertse.

Během jara 1904 se mladý Velšan Evan Roberts opakovaně probouzel v jednu hodinu ráno, aby se v modlitbě setkal s Bohem, jeho modlitba končila ráno v pět hodin. Evan Roberts se narodil v roce 1878 v Loughor nedaleko Swansea a opustil školu v jedenácti letech, aby šel pracovat do uhelného dolu s otcem. Roberts žíznil po duchovních věcech od útlého věku. Je známé, že si bral Bibli do dolů a během pracovního odpočinku si ji čítával. V Blaenanerch se ocitl na křižovatce své duchovní zkušenosti a prožil křest Duchem svatým. Mezi mladými lidmi své vlastní církve v Loughor organizoval modlitební setkání a dělil se s nimi o tuto duchovní zkušenost. Prorokoval, že přijde velké probuzení v průběhu dvou týdnů a dal jim základní pravidla pro přijetí Ducha svatého.

(1) Přiznej všechny známé hříchy Bohu a přijmi odpuštění skrze Ježíše Krista
(2) Odstraň ze svého života pochybnosti
(3) Buď zcela poslušný Duchu svatému
(4) Veřejně vyznávej Pána Ježíše Krista

Obrácení a duchovní zážitek Evana Robertsa vedl k mohutné vlně modlitebního úsilí po celém Walesu a životy tisíců lidí byly proměněny. Sbory zaznamenaly výrazný nárůst. Lidé vyznávali svoje hříchy a jejich životy byly transformované. V další části podrobněji popíšeme znaky probuzení a jeho vliv na společnost.

 

Autor: Michal Nosáľ
Foto: Creative Common Search, ilustrační 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář