Začíná osmidenní židovský svátek chanuka, věřící zapalují svícny

Praha – Dnes začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel. Věřící si ho připomenou také v Česku. Chanukový svícen vpodvečer rozsvítí zemský rabín Karol Sidon na pražském nádraží Bubny, odkud před více než 80 lety odjížděli lidé pro svůj židovský původ do ghett. Zvláštní svíce na tomto chanukovém setkání bude patřit rozloučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem, zakladatelem čestného sboru Památníku ticha vznikajícího na nádraží Bubny.

Chanuková menora se po setmění rozsvítí i na Palachově náměstí v Praze. Akci, které se zúčastní ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) či starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), bude předcházet modlitba za Izrael.

SOUVISEJÍCÍDnes večer začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel

Chanuka připomíná zázrak při opětovném vysvěcení jeruzalémského chrámu po povstání Makabejských ve druhém století před našim letopočtem. Podle tóry našli Židé v chrámu jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem, díky které by chrámový svícen hořel jen jediný den. Nakonec ale zázračně vydržel plát osm dní, během kterých byl připraven a posvěcen nový olej. Na památku tohoto zázraku se zapalují svíce a jí se jídla připravená na oleji.

Termín chanuky je vůči běžně používanému kalendáři pohyblivý. Nejznámějším chanukovým předpisem je zapalování svícnu chanukia, který má osm ramen pro osm svíček v jedné řadě a jedno rameno oddělené pro pomocnou svíci zvanou šamaš (sluha). Svíčky se zapalují postupně, každý den vždy o jednu víc.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář