Stejně jako baptista není katolík a katolík není pravoslavný křesťan, není muslim jako muslim. Ani islámští věřící se nedají strčit do jedné škatulky. A co teprve, když se s náboženským vyznáním smísí etnický původ a místní kulturní zvyklosti. Dobrým průvodcem různými muslimskými etniky je letošní příručka k celosvětové iniciativě „30 dní modliteb za svět islámu“. Ta má povzbudit křesťany, aby se za muslimy v době jejich posvátného měsíce ramadánu modlili a žehnali jim – a také je více poznali.
Kupříkladu Západní Čamové tvoří asi 3 % obyvatel Kambodže a pocházejí ze starodávného království Čampa, které se rozkládalo na území dnešního Vietnamu. Ačkoli se většina Kambodžanů hlásí k buddhismu, Čamové jsou téměř výhradně muslimové. „Někteří Čamové praktikují zvláštní formu islámu, která se nevyskytuje nikde jinde. Vyvinula se tak, že se vlastní tradice a zvyky Čamů smísily s islámem, který do Kambodži přinesli arabští obchodníci. Islámské misijní organizace ale v Kambodži vedou věřící k vyznávání běžnějších forem islámu, které se praktikují po celém světě,“ vysvětluje příručka ve 28. dni modliteb a pokračuje příběhem 84leté čamské ženy, která se stala díky audionahrávce Nového zákona křesťankou.
Příručka, která je volně ke stažení i v češtině, zájemce letos zavede do známých i méně známých muslimských zemí, jako je Afghánistán, Somálsko nebo Tádžikistán, přináší ale i příběhy z nám daleko bližších míst, jako je Norsko nebo Kosovo. Představí „muslimské komunity tady, tam a všude – v místech, odkud historicky pocházejí, v přistěhovaleckých čtvrtích, na nebezpečných cestách do nových domovů, ve všech koutech světa. … bude vás motivovat k modlitbám především za muslimské komunity žijící ve vašem okolí, jimž ke slávě Boží můžete být světlem a požehnáním i vy“.
Ramadán letos začíná v neděli 10. března a končí v pondělí 8. dubna. Modlitební příručka, která jím provází, byla přeložena do více než 40 jazyků. Tým, který se jejímu vydávání věnuje, tvoří pestrá skupina křesťanů z celého světa, kteří většinou mezi muslimy mnoho let žili.
V ČR iniciativu dlouhodobě podporuje Křesťanská misijní společnost (KMS), na jejímž webu si lze příručku ve formátu PDF stáhnout; stejně jsou dostupné i příručky z minulých let. K je dispozici také mobilní aplikace s názvem Prayer Reach (pro Android i pro Apple), která přináší zajímavé informace (i v češtině) a vyzývá k modlitbám po celý rok – i mimo ramadán.
Autor: Lucie Vlasáková Datum: 7. března 2024 Foto: International 40 days prayer