Křesťan dnes

Zákaz shromažďování přinese jiné Velikonoce, říká kněz

Praha – Sestoupit blíže k jádru velikonočních událostí a uvědomit si to, co by bylo možné v běžném bohoslužebném provozu přehlédnout, může věřícím pomoci situace vyvolaná šířením koronaviru. ČTK to řekl generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Kvůli zákazu shromažďování a karanténě nebudou moci věřící chodit společně do kostelů a zúčastnit se tradičních bohoslužeb. „Letošní Velikonoce budou zcela jiné, než ty, které jsme dosud prožili,“ řekl Přibyl.

„Nemožnost fyzicky se účastnit bohoslužeb je sice bolestná, ale na druhou stranu nám pomůže odhalit zákoutí tajemství Ježíšova utrpení, smrti a vzkříšení, která bychom v běžném bohoslužebném provozu patrně přehlédli. Věřím, že nás toto prožití Velikonoc vlastně obohatí a pomůže nám sestoupit k jádru událostí,“ uvedl kněz.

Vládní opatření zavedená proti šíření koronaviru znemožnila větší shromáždění lidí a v podstatě byly zrušeny společné bohoslužby; biskupové ale doporučovali kostely nechat otevřené pro individuální návštěvy. Bohoslužby se přenášejí v médiích či po internetu a plánuje se to tak i v době Velikonoc, které jsou pro křesťany vrcholnou událostí roku. Kněží upozorňují, že letošní situace klade důraz na významnou část Velikonoc, a to je jejich slavení v rodině.

Na webu České biskupské konference jsou videa, která radí, jak co nejlépe oslavit Velikonoce modlitbou a rozjímáním v rodinném kruhu. Takové prožití Velikonoc je podle nich silnější než sledování online přenosu bohoslužeb. Připravena jsou videa, která věřící provedou liturgiemi den po dni od Zeleného čtvrtka po vigilie připadající na noc z Bílé soboty na neděli Zmrtvýchvstání Páně.

Kněží na nich radí, jak si prostředí pro vigilii vylepšit třeba květinovou výzdobou, která k těmto obřadům v kostelích patří, lidé se také mohou slavnostně obléknout, jako to dělají do kostela. Namísto ohňů, které při vigiliích planou vně chrámů, si mohou ti se zahradou zapálit oheň venku a děkovat při něm za světlo. Doma pak si mohou lidé zapálit svíce.

Kněží budou pravděpodobně v kostele sloužit tradiční velikonoční mše sami nebo s jedním či dvěma ministranty. Kněz bude v tu chvíli představovat celé společenství, které si velikonoční události připomíná.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 3. března 2020  Foto: cirkev.cz – Stanislav Přibyl

Exit mobile version