Zámek v Kroměříži zahájí sezonu, lidé do něj dnes budou moci přes Mlýnskou bránu

Kroměříž – Arcibiskupský zámek v Kroměříži, který je památkou UNESCO, dnes zahájí návštěvnickou sezonu. Odpoledne do něj budou moci zájemci výjimečně vstoupit průchozí chodbou z kostela svatého Mořice přes Arcibiskupské gymnázium a opravenou Mlýnskou bránu. Cestou si návštěvníci budou moci prohlédnout i tři kaple, doprovodí je biskupští manové, původně ochránci biskupa, a šermíři z gymnázia.

Zámek láká také na bohatší výzdobu reprezentačních sálů. Podle ředitele Správy Arcibiskupského zámku a zahrad Jiřího Uhlíře je kromě typických jarních barev a květin protkána velikonočními symboly. Návštěvníci budou moci jarně vyzdobené sály obdivovat po celý duben. Ve Štukovém sále bude dnes připravena prezentace poutních a turistických míst nebo ochutnávka mešního vína. V dubnu a říjnu bude zámek otevřen pouze o víkendech a svátcích, od května do září i ve všední dny s výjimkou pondělí. Základní vstupné stojí 170 korun, snížené 130 korun. Především na jaro a léto chystá zámek v přilehlé Podzámecké zahradě kulturní akce.

SOUVISEJÍCÍÚS zamítl stížnost arcibiskupství, Květná zahrada v Kroměříži tak zůstává státu

Koncem letošního roku by měl skončit pětiletý projekt obnovy zámku a volně přístupné zahrady. Náklady dosáhnou zhruba 250 milionů korun, evropská dotace činí 226 milionů korun. Odborníci pracují na restaurování některých historických sálů, řemeslníci opravují střechu zámku. Rekonstrukce se týká i zámecké galerie a Mlýnské brány, v níž vznikne v ní expozice věnovaná biskupské gardě. Vypsaná jsou výběrová řízení na osvětlení galerie a expoziční část brány. V Podzámecké zahradě končí obnova vodního systému.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář