Žantovský a Halík v debatě DVTV o svých postojích ke kritizované hře

Praha – Michael Žantovský a Tomáš Halík byli hosty internetové televize DVTV. Na úvodní otázku moderátorky, zda hra Naše násilí a vaše násilí je blasfemická, Michael Žantovský uvedl, že podle něj je, tak jako i celá řada dalších uměleckých vyjádření, která jsou součástí naší kultury, ať se nám to líbí, nebo ne.

Podle Tomáše Halíka se jednalo o alegorii na „šílenou dobu násilí“, v níž žijeme, a není to možné srovnávat například s případem dehonestujících kreseb Mohameda časopisu Charlie Hebdo. Halík dále doplnil, že v díle vidí odkaz na znevažování křesťanských symbolů, jako je Kristus a kříž v balkánské válce, odkud pochází i autor divadelní hry.

Žantovský v rozhovoru řekl, že žijeme v době kulturních váleček, a právě i taková představení, která hanobí víru a náboženské symboly, tvoří nebezpečné bariéry mezi lidmi ve společnosti.

Halík dále uvedl, že chce být kritický i k vlastním řadám, a poukázal na postoj některých křesťanských fundamentalistů, kteří mu přejí, aby se „smažil v pekle“, přičemž on jich už „začíná mít dost“. Profesor Halík také kriticky okomentoval Dukův komentář o „neomarxistech.“ Tento slovník podle něj ústům církevních představitelů nepřísluší.

 

Autor: -mn-  Foto: screenshot dvtv.cz

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář