Na zasedání v Polsku přijal výbor UNESCO další rezoluci o Jeruzalému

 

KRAKOV – Delegáti Výboru pro světové dědictví UNESCO, toho času na sjezdu v polském Krakově, se v úterý 4. července večer usnesli nad odsouhlasením rezoluce, jež odsuzuje Izrael za jeho aktivity v jeruzalémském Starém městě.

Schválená rezoluce, jíž navrhly arabské státy zasedající ve výboru, byla po apelování Izraele a Spojených států zmírněnou verzí originálního textu. Izrael je v ní nazýván „okupující mocností“ a říká se v ní, že organizace OSN „lituje, že izraelské okupující úřady nezastavily přetrvávající vykopávky, tunely, práce a projekty a další nezákonné činnosti ve Východním Jeruzalémě, zejména ve Starém městě, které jsou podle mezinárodního práva ilegální.“

Na rozdíl od předchozích protiizraelských rezolucí o Jeruzalému, tato vyzdvihuje důležitost Jeruzaléma pro tři monoteistická náboženství a dále nenazývá Chrámovou horu pouze muslimským názvem Al-Aksá/Haram al-šaríf, ale označuje ji za „muslimské posvátné místo uctívání.“

Rezoluce byla odhlasována deseti státy, které byly pro, tři země byly proti a osm se zdrželo. Trojice států, které byly proti, jsou Jamajka, Filipíny a Burkina Faso. Osm zemí, jež se zdržely, jsou: Angola, Chorvatsko, Finsko, Peru, Polsko, Portugalsko, Jižní Korea a Tanzánie. Pro hlasoval Ázerbajdžán, Indonésie, Kazachstán, Kuvajt, Libanon, Tunisko, Turecko, Vietnam, Kuba a Zimbabwe.

 

 

Hlasování o Hebronu

Očekává se, že v pátek bude výbor hlasovat o rezoluci, která prohlásí Hebron a jeho staré město, včetně Jeskyně patriarchů, za „palestinskou světovou památku v ohrožení.“ Velvyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová zaslala minulý pátek generálnímu tajemníkovi OSN Antonio Guterresovi a výkonné ředitelce UNESCO Irině Bokové dopis, v němž je žádá, aby odmítli rezoluci, která by označila Hebron za palestinské kulturní dědictví. „Jeskyně patriarchů, která je posvátná pro všechna tři náboženství, není v bezprostředním ohrožení. Takové označení podkopává vážnost úsudku, kterému by se UNESCO mělo těšit. Mnoho cenných památek – od Demokratické republiky Kongo, přes Libyi, Irák až po Sýrii – jsou dnes ve skutečném a bezprostředním nebezpečí destrukce. Tato místa si žádají plnou a neodkladnou pozornost UNESCO, která by neměla být zneužívána k takovémuto typu symbolických akcí,“ napsala Haleyová.

 

Zdroj: ztis.cz
Foto: Flickr.com

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář