Zatčení biskupa srbské církve v Černé Hoře vyvolalo protesty

Podgorica – Při násilných protestech v Černé Hoře byly ve středu večer zatčeny desítky demonstrantů a zraněno 26 policistů. S odvoláním na policii o tom dnes informovala státní televize RTCG. Demonstrace vyvolalo zatčení biskupa a dalších představitelů srbské pravoslavné církve v Černé Hoře, kteří podle úřadů nedbali zákazu sdružování kvůli epidemii způsobené koronavirem.

Biskup Joanikije a sedm dalších duchovních v úterý skončili na 72 hodin v policejní cele poté, co spolu s vlivným metropolitou Amfilohijem vedli náboženské procesí u příležitosti dne svatého Vasila. Toho se navzdory platným koronavirovým restrikcím zakazujícím nadměrné sdružování zúčastnily tisíce lidí.

Největší demonstrace za propuštění církevních představitelů zažila města Nikšić a Pljevlja, kde lidé dočasně blokovali ulice. Lokální střety s policií se nicméně odehrály i v hlavním městě Podgorici a dalších městech této balkánské země. Policie uvedla, že zadržela několik desítek osob, v Nikšiči podle ní při střetech s demonstranty utrpělo zranění 29 příslušníků.

Srbský prezident Aleksandar Vučić a patriarcha srbské pravoslavné církve Irinej vyzvali černohorské úřady, aby snížili napětí propuštěním duchovních. Současně vyzvali demonstranty, aby se vyvarovali násilí. Joanikije a další zatčení církevní hodnostáři však i dnes zůstávají ve vazbě.

Napětí mezi černohorským státem a srbskou pravoslavnou církví, potažmo srbskou menšinou v zemi, v posledních měsících vyvolával kontroverzní zákon o náboženských svobodách, který schválil černohorský parlament na sklonku loňského roku. Podle kritiků je jeho cílem „ukrást“ majetek srbské pravoslavné církvi, což černohorská vláda popírá. V uplynulých měsících proti němu opakovaně protestovaly tisíce lidí po celé zemi a přispěl rovněž ke zhoršení vztahů mezi Podgoricou a Bělehradem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 14. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Pravoslavný chrám v Černé Hoře – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář