Zatýkání křesťanů a zabavení církevního majetku – Británie žádá Eritreu, aby respektovala náboženskou svobodu

Londýn – Velké Británie se přidala k výzvě na ochranu náboženské svobody v Eritreji po svévolném zatčení křesťanů a uzavření několika katolických nemocnic.

Christian Today informuje, že Velká Británie na zasedání OSN uvítala rostoucí angažovanost Eritrey v Radě pro lidská práva, ale vyzvala zemi, aby respektovala svobodu náboženského vyznání a propustila všechny osoby, které jsou ve vazbě kvůli své víře.

„Vítáme rostoucí spolupráci Eritrey s Radou pro lidská práva a povzbuzujeme vládu, aby posílila svou spolupráci s Úřadem Vysoké komise pro lidská práva s cílem dosáhnout zlepšení situace v oblasti lidských práv v zemi,“ komentovala situaci Velká Británie. „Vyzýváme vládu v Eritreji, aby dodržovala ústavu a respektovala svobodu náboženského vyznání“.

Vláda v Eritreji se v posledních měsících zaměřila na pronásledovaní křesťanů. Minulý měsíc se úřady zmocnily více než 20 katolických nemocnic v reakci na kritiku režimu ze strany biskupů. Diktátor Isaias Afwerki zastává svou funkci od roku 1993.

Daniela Kravetzová, zvláštní zpravodajka OSN pro situaci v oblasti lidských práv v Eritreji, prohlásila: „Navzdory lepšímu regionálnímu klimatu pro mír a bezpečnost zůstává situace v oblasti lidských práv v Eritreji beze změny.“

Policie přepadla 23. června shromáždění sboru Faith Mission Center v Kerenu, druhém největším městě v Eritreji, a zatkla několik osob včetně těhotných žen, matek, dětí a celé rodiny. Majetek sboru byl také zabaven.

Minulý měsíc bylo také zatčeno pět pravoslavných kněží.

Ředitel křesťanské organizace Christian World Service Mervyn Thomas prohlásil, že je „nezbytné“, aby UNHRC hovořilo o „zoufalé“ situaci lidských práv v zemi.

„Vyzýváme k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech členů církve, stejně jako všech ostatních vězňů svědomí v zemi.“

Situaci v zemi a postup vlády vůči církvi kritizoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V reakci na poslední události plánuje vyvinout tlak ze strany EU na zemi.

„Přístup eritrejské vlády, která odmítá aktivně řešit problémy pronásledovaných křesťanů v zemi a ještě zabaví nemocnice patřící církvi, považuji za naprosto neomluvitelný. Budu iniciovat, abychom na zemi uvalili za toto jednání sankce, protože zde těžko něco zmůže jakákoliv dohoda,“ řekl pro Křesťan dnes Zdechovský.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Datum: 7. července 2019  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář