Zdanění restitucí: Pro menší církve to může mít rdousivý efekt, řekl Benda

Praha – Poslanci ve čtvrtek podali návrh Ústavnímu soudu (ÚS) na zrušení zdanění církevních restitucí. Podepsalo se pod něj 62 poslanců z klubů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Žádají přednostní projednání. ÚS už v květnu obdržel také senátorský návrh proti zdanění finančních náhrad. Podle Marka Bendy (ODS) poslanecký návrh více akcentuje nespravedlnost, která je zdaněním způsobena menším církvím.

„Menší církve bez historického majetku zdaněním celé náhrady jsou zdaněny efektivně mnohem více než církev katolická. Pro tyto menší církve může mít takové zdanění rdousivý efekt,“ řekl Benda. „Kromě křesťanských církví, kde dochází k tomu, že jednou okradený je teď okradený i podruhé, se to týká také federace židovských náboženských obcí, kde to komunisté dotáhli do dokonalosti. Tady okrádají zavražděného, což je zločin, který musí posoudit Ústavní soud,“ doplnil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka vláda udělala obrovský zásah do právní jistoty v České republice bez toho, aby se vůbec pokusila jakkoli vyčíslit, že církevní restituce byly v minulosti nepřiměřené. „Bez toho, aby vláda jakýmkoli způsobem doložila nepřiměřenost restitucí, je zpětně zdaňovat je pro mě naprosto nepřijatelné,“ poznamenal.

Pod dřívější senátorský návrh se podepsalo více než 40 senátorů z KDU-ČSL, ODS i dalších klubů. Podání vlastního návrhu avizovali také senátoři STAN.

Zdanění finančních náhrad prosadila vládní koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal 2. května. Církve mají hradit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, od příštího roku.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,

3 Komentáře

 1. Karel Krejčí

  Pokud je něco opravdu duchovní, nemůže to být ovlivněno financemi nebo jiným hmotným zázemím. Jestliže ano, pak lze o skutečné duchovnosti pochybovat. To by ale ani tak neměli vnímat politici, ale právě ti „duchovní“ …

  Odpověď
 2. Jsou církve, které nikdy nedostávaly peníze od státu, jako např. Bratrská Jednota Baptistů ad., takže církev jako taková kvůli daním nezanikne, toho se nikdo neobává. Nicméně, tady se spíše bavíme o tom, že když někdo něco vezme (ukradne), měl by to vrátit. A vzhledem k tomu, že komunisté majetek vzali a ani ho v plné výši církve nevyžadovaly zpět a ještě jsou nuceny platit zdanění, … to musí každý vidět, že to není spravedlivé. Zákon o restitucích byl vydán a právní stát má postupovat dle dohod, ne dle populistických nálad. To by se totiž nikdo v tomto státě nemohl o nic opřít a ničemu věřit.

  Odpověď
  • Karel Krejčí

   To je bezpochyby druhá strana věci – ta neduchovní. A protože v tomto křesťanském médiu si jako argumenty jeden vůči druhému používáme podle potřeb výňatky z Písma, tak např. apoštol Pavel se tomuto spojení – duchovní činnost a mzda za ni – prozřetelně bránil a věděl proč. Je nepochybné, že každý tento spor vnímá ze „své“ roviny. Já vůbec nejsem nijak finančně zainteresován výsledkem tohoto sporu a ani si jej nespojuji se světskou spravedlností, ale tou Boží. Ta se nám někdy moc „nezajídá“ pokud nesplňuje ty naše „oprávněné“ představy …

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář