Zdechovský: Hodlám se hlasitě ozývat proti pronásledování křesťanů

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, ELS) obhájil druhý mandát europoslance. Jaké jsou jeho plány? Co hodlá během následujících 5 let dělat pro věřící? Uvidíme ho v Česku?

 

Pane Zdechovský, už se rozjelo nové funkční období nebo ještě stále vybíráte a obsazujete různé posty?

Práce europoslanců je už v plném proudu, jsou ustanovené výbory i jejich vedení a začalo se rozdávat zpravodajství k různým legislativním návrhům. Ještě je ale potřeba zvolit všechny členy Komise přes proces zvaný grilování, což bude tentokrát skutečně náročné. Kandiduje několik kontroverzních osobností např. z Polska, Francie, Rumunska nebo Španělska. Navíc je zde velká frustrace z toho, že předsedkyně Komise von der Leyenová prošla jen o pouhých 9 hlasů, tedy nejtěsnější většinou v historii.

Takže čekáte, že to bude ještě zajímavé?

To rozhodně. Osobně také neplánuji jen někde tiše sedět. Respektive vyloženě hodlám kandidáty na komisaře drtit a budu chtít vidět detailní znalost dané problematiky. Je mi totiž úplně jedno, jestli tu je tlak na dodržení nějakých genderových a regionálních kvót, komisaři by měli být předně skutečně schopní manažeři a odborníci na danou problematiku. V minulých pěti letech jsem si už mnohokrát ověřil, že když to tak není, je to v konečném důsledku jen důvod pro růst protiunijních nálad. Navíc eurokomisaři jsou rovnou voleni na 5 let, je to buď a nebo. To i vedení výborů se v půlce období může převolit. Osobně proto považuji za dost pravděpodobné, že ne všichni grilováním projdou a některé země budou muset navrhovat nové kandidáty.

A vy jste získal v rámci EP nějaké důležité funkce?

Ano, budu působit hned ve třech výborech. Pokračuji v práci ve výboru LIBE, kde se řeší problematika migrace a bezpečnosti. Dále jsem byl zvolen koordinátorem Evropské lidové strany v kontrolním výboru (CONT), kde bojujeme proti podvodům, ať už se jedná o ty dotační nebo nějaké interní, jako byla Selmayrgate. Rozděluji proto zprávy a mám i konečné slovo v tom, jak bude frakce hlasovat. Z titulu této pozice chci hlavně usilovat o reformu dotací, protože čím déle jsem v EP, tím víc vidím, že by mnohem splysluplnější byly spíše výhodné podnikatelské půjčky přes Evropskou investiční banku. A také jsem byl zvolen místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), takže se mnohem intenzivněji budu moci věnovat problémům Čechů v zahraničí, situaci neoprávněně pokutovaných řidičů kamionů i agendě ochrany dětí v evropském kontextu.

Zbyde vám čas na nějaká křesťanská témata?

Určitě. Za tímto účelem jsem se ještě úmyslně stal členem delegace pro vztahy s jižní Asií, kam spadá např. Pakistán, kde je situace pronásledovaných křesťanů jedna z nejhorších na světě. Opět podporuji křesťany v Číně. Hned v červenci jsem třeba i podal interpelaci na Komisi, aby řešila zabavení majetku křesťanům v Eritree a celkově se hodlám v tématu hodně angažovat a ozývat. Jestli je totiž ve světě nějaké skutečně pronásledované náboženství, je to rozhodně křesťanství a měli bychom vystupovat proti těm, kteří tvrdí opak nebo se slovo „křesťan“ bojí vyslovit.

A budete také v Česku?

Ono se možná podle popisu výše zdá, že jsem jen v Bruselu či ve Štrasburku, ve skutečnosti tam ale jsem většinou jen od pondělí do čtvrtka a zbytek času mám program v ČR. V Česku mám ostatně i rodinu. Nechci ztratit kontakt s realitou a problémy českých občanů, což právě jde udělat jedině tak, že skutečně budu za lidmi jezdit a mluvit s nimi. A z Bruselu třeba nezjistím, jaký je stav našich kostelů, kdy se v dalších pěti letech hodlám zasazovat o opravy co nejvíce z nich, protože jsou naším důležitým kulturním dědictvím a v mnoha případech hrají klíčovou roli v životě obcí.

 

Děkuji za rozhovor!

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář