Křesťan dnes

Zdechovský navštívil rodinu pastora žádajícího azyl v ČR

Zdechovský pastor

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) koncem srpna navštívil rodinu pákistánského pastora, žádajícího azyl v České republice. Asim Javeda nyní žije s rodinou v jihočeských Bělčicích, předtím strávili přes dva a půl roku v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí.

Rodina přicestovala do Čech, protože jako křesťané se v muslimském Pákistánu obávali pronásledování. Celou dobu strávenou v ČR zatím bezúspěšně usilují o získání azylu.

„Případem pákistánského evangelického kněze Asima Javeda a jeho rodiny se zabývám už delší dobu, ověřoval jsem si jeho příběh a podrobně jsem se seznámil s odůvodněním zamítnutí udělení azylu. Osobní setkání a rozhovor tváří v tvář bylo tak to poslední, co jsem potřeboval k rozhodnutí, že pošlu na ministerstvo vnitra svou osobní záruku za tuto křesťanskou rodinu, u níž jsem přesvědčen, že zde budou bez problémů pracovat, žít a vychovávat děti. Nechci, aby po nuceném návratu do Pákistánu museli čelit jakémukoliv pronásledování,“ uvedl pro Křesťan dnes Zdechovský.

Za rouhání trest smrti 

Pákistánská křesťanka Asia Bibi, která byla v roce 2018 zproštěna obvinění z rouhání a po osmi letech propuštěna z vězení, loni v květnu odcestovala z Pákistánu.

Asia Bibi byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které následně tvrdily, že urazila proroka. O rok později ji soud uznal vinnou a vzhledem k tomu, že v Pákistánu se urážka islámu trestá smrtí, ji poslal na popraviště. Verdikt ale zvrátil nejvyšší soud, který dospěl k závěru, že žalobci nebyli schopní dokázat, že souzená žena porušila zákon.

„Nepřežila bych tolik let ve vězení, kdybych neměla víru. V budoucnu bych se chtěla stát hlasem všech těch, kdo v mé vlasti stále trpí kvůli nespravedlivému zákonu o rouhání,“ říká pákistánská křesťanka Asia Bibi, která strávila ve vězení téměř deset let na základě falešného obvinění z rouhání Mohamedovi. Díky angažovanosti mezinárodního společenství se jí podařilo dostat na svobodu a využila nabídky azylu v Kanadě.

Asia Bibi v únoru uvedla, že svým žalobcům upřímně odpustila. Zároveň se také otevřeně hlásí ke své křesťanské víře. „Byla jsem pokřtěna v osmi letech v katolickém kostele v naší vesnici. Chodila jsem na katecheze a biřmování jsem přijala spolu s prvním svatým přijímáním. Farářem byl můj strýc, otcův bratr, který tam nadále žije,“ vypráví. A dodává: „Moji rodiče, stejně jako já, byli negramotní. Byli ale také velmi věřící a ve své víře vytrvali. Naučili mě modlit se,“ říká pro La Croix Asia Bibi a zdůrazňuje, že právě víra jí dovolila přestát všechny zkoušky a dodávala jí naději. Bez víry, jak říká, by nepřežila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. září 2020 Foto: Facebook – Tomáš Zdechovský s pákistánským pastorem

Exit mobile version