Zdechovský: O případu vězněných Čechů se jedná dál

S jakými cíli jste odjížděl do Turecka? Jste spokojený s tím, co se Vám tam podařilo vyjednat?

Do Turecka jsem odjel s hlavním cílem navštívit ve věznici v Izmiru Markétu Všelichovou a ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka Miroslava Farkase. S oběma jsem mohl strávit hodinu, kdy jsem se je předně snažil pozitivně motivovat a svou přítomností jim dokázat, že jsme na ně v ČR nezapomněli a stále se o jejich případu jedná. Vyprávěl jsem jim i o mém setkání s náměstkem tureckého ministra spravedlnosti a vedením jejich věznic s tím, že je snaha situaci obou vězněných zlepšit. U pana Farkase, který je držen ve věznici s nejpřísnější ostrahou, by měly dílčí změny přijít už během června.

V jakém psychickém rozpoložení se nacházejí, mohou komunikovat alespoň se svojí rodinou?

Nechci to moc komentovat. Obecně bych řekl, že jejich psychické rozpoložení odpovídá situaci, ve které se v současné době nacházejí. Na dozorce si ale nestěžují a mají pravidelný kontakt s rodinou.

Jsou na cele sami nebo s dalšími osobami?

Pan Farkas byl často na samotce, ale to se doufejme postupně změní. Márkéta Všelichová má lepší podmínky a snaží se trochu sportovat.

Existuje naděje pro oba české občany, že by si zbytek trestu odseděli u nás?

Jednání v současné době probíhají, a to je důležité. Proto je i těžké cokoliv konkrétního říci. Nicméně postupujeme ve věci společně s českým ministerstvem zahraničí a českým velvyslanectvím v Turecku a děláme maximum proto, abychom našli cestu, jak je přivést zpět do České republiky.

Jaké další kroky máte ohledně jejich případu v plánu?

Zde se omluvím, že nemůžu být konkrétnější, tato jednání jsou ale bohužel velmi citlivá a v tuto chvíli proto mohu říct jen to, že další kroky jsou rozhodně v plánu. Nebyla to žádná jednorázová PR akce, opravdu je snaha jim pomoci. Proto jsem to i vše nechal po volbách, ačkoliv jsem měl povolení je navštívit už od začátku května.

Co bude vaší hlavní agendou v následujících 5 letech dalšího mandátu?

Hlavní prioritou je prosazovat reformu EU, dále pak pokračovat v rozdělané práci. V tuto chvíli ještě nevím, v jakých výborech a delegacích budu členem, v každém případě se dál hodlám věnovat pomoci ve světě pronásledovaným křesťanům a soustředit se na prosazování konzervativní, křesťansko-sociální politiky.

Jak vnímáte aktuální politickou situaci v ČR v souvislosti s demonstracemi proti Andreji Babišovi?

Snažím se o nadhled, pořád mi ale vychází, že se pan premiér chová jako malé umanuté dítě, kdy svými výroky o tom, jak je audit Evropské komise od nejlepších profesionálů v Evropě diletantství a útok na ČR, dělá víc škody než užitku a celou situaci jen zhoršuje. Chybí mi od něj jakákoliv sebereflexe. Lidé nechodí protestovat pro zábavu. Opravdu cítí ohrožení demokracie a svobody.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: Michal Nosál  Foto: zdechovsky.eu – Tomáš Zdechovský

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář