Ze sedmi duchovních unesených na Haiti jsou tři na svobodě

Port-au-Prince – Tři ze sedmi katolických duchovních a řeholnic, unesených před více než deseti dny na Haiti, propustili únosci na svobodu, uvedla v pátek agentura AFP s odvoláním na mluvčího biskupské konference karibského státu. Mezi osvobozenými nejsou ani Francouzi, ani laici, upřesnil mluvčí Loudeger Mazile.

Skupina unesená 11. dubna se skládala ze čtyř místních kněží a jedné jeptišky z Haiti, jakož i jednoho duchovního a jedné řeholnice z Francie; jeptišce je podle tisku okolo 80 let a duchovní, který již 30 let žije na Haiti, trpí cukrovkou. Uneseny byly i další tři osoby z řad příbuzných jednoho z haitských farářů. 

Únosci požadovali milion dolarů výkupného (asi 21,5 milionu Kč). Policie podezírá, že za únosem stojí jeden z místních zločineckých gangů. Únos šokoval chudou zemi, ve které se většina obyvatel hlásí ke katolické víře, a vyvolal hlubokou politickou krizi. Záplava únosů v hlavním městě a na venkově kvůli výkupnému svědčí i o rostoucí moci ozbrojených gangů. Šéf státu povolal nového premiéra, aby se pustil do vyhroceného problému.

Katolická církev v karibském státu pozastavila ve středu na tři dny své aktivity, aby tak protestovala proti únosům duchovních a jeptišek. Přerušení aktivit se týká také církevních škol a univerzit. Za osvobození unesených církev v uplynulých dnech pořádala mše. S tím míní pokračovat i v příštích dnech.

Podle údajného vůdce únosců, který nahrál rozhovor s jednou místní rádiovou stanicí, byla již dříve jedna unesená osoba kvůli zdravotním potížím propuštěna. Za ostatní únosci požadovali výkupné. „Pokud je Haiti dnes v tomto stavu, tak je to kvůli Francouzům,“ uvedl ohledně občanství některých unesených. Ostrovní stát byl do roku 1804 francouzskou državou.

Podle OSN je počet únosů na Haiti na vzestupu a během loňského roku se prakticky ztrojnásobil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář