Ze sochy svatého Mikuláše v italském Bari kdosi ukradl prsten

Bari (Itálie) – Neznámý pachatel, který se v noci na úterý vloupal do baziliky svatého Mikuláše v jihoitalském městě Bari, ukradl zlatý prsten ze sochy tohoto světce uctívaného jak katolíky, tak pravoslavnými křesťany. Informovala o tom agentura AP citující italské úřady.

Deník Corriere della Sera s odvoláním na policii v Bari napsal, že na záběrech z bezpečnostních kamer je vidět zamaskovaného člověka s kapucí na hlavě, kterému se před úsvitem podařilo otevřít kovovou bránu u vchodu do baziliky. Ukradl peníze, které do pokladničky vhazují věřící, a otevřel skleněnou vitrínu, v níž je socha svatého Mikuláše. Kromě prstenu odnesl také knihu zdobenou stříbrem, která byla v levé ruce sochy.

Bazilika svatého Mikuláše v Bari patří k oblíbeným poutním místům věřících z Ruska a tento světec je považován za postavu, která spojuje Východ a Západ. V roce 2003 byla před bazilikou vztyčena socha tohoto svatého jako dar od ruského prezidenta Vladimira Putina, píše AP.

Giuseppe Satriano, arcibiskup z Bari, italské katolické televizní stanici TV2000 řekl, že ukradené předměty půjde jen těžko prodat, protože jsou dobře známé a popsané. Starosta Bari Antonio Decaro o činu mluví jako o „svatokrádeži, nemravném chování“.

Svatý Mikuláš se narodil ve 3. století v dnešním Turecku. Je patronem námořníků. Když byl mladý, plul do Svaté země a na cestě zpět se loď podle Vatikánu dostala do nebezpečí kvůli silné bouři. Díky Mikulášovým modlitbám se ale moře uklidnilo a cestující byli zachráněni. O této postavě existují ale i další legendy. Jeho pozůstatky získali námořníci z Bari a v roce 1087 je donesli do města, kde byly později pohřbeny v kryptě nového kostela.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. března 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář