Zelenského vyzývají k odebrání kláštera církvi podřízené Moskvě

Kyjev – Více než 25.000 Ukrajinců se podepsalo pod petici vyzývající prezidenta Volodymyra Zelenského, aby odebral zřejmě nejproslulejší sakrální stavbu v zemi, kyjevský klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra, církvi podřízené moskevskému patriarchátu. Uvedl to dnes list Ukrajinska pravda s tím, že uvedené množství podpisů znamená, že se prezident bude muset požadavkem zabývat.

Kromě pravoslavné církve loajální k Moskvě má Ukrajina i autokefální (nezávislou) církev, zřízenou za podpory předchozího prezidenta Petra Porošenka konstantinopolským patriarchátem.

Podle autorů petice by bylo spravedlivé, aby svatyni využívala církev ukrajinská, a ne církev, která není nezávislá. Prelátům loajálním k Moskvě také vytkli výroky „proti ukrajinskému lidu“, například že si „zasloužil“ hladomor vyvolaný v 30. letech minulého století sovětským diktátorem Josifem Stalinem. Promoskevští preláti také kritizovali operace proti proruským separatistům, válčícím proti vládním silám v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny, a popírali podíl Ruska na tomto konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal více než 13.000 životů. Předloni také odmítli církevní pohřeb ročního dítěte pokřtěného v kostele autokefální církve.

Deník dodal, že ještě trvá sběr podpisů pod jinou peticí, která naopak předání kláštera jiné církvi odmítá. Zelenského prý jen chtějí zatáhnout do náboženského konfliktu mezi dvěma církvemi.

Lávra se dostala poslední dobou do popředí pozornosti i tím, že se stala jedním z ohnisek nákazy koronavirem v Kyjevě. V zemi se 42 miliony obyvatel bylo dosud potvrzeno 9866 případů nákazy, z toho 1103 lidí se uzdravilo a 250 zemřelo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 29. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Volodymyr Zelenský

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář