Křesťan dnes

Zelenskyj pozastavil občanství 13 duchovním Ukrajinské pravoslavné církve

Kyjev/Moskva – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozastavil ukrajinské občanství 13 duchovním Ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu. Podle ukrajinských médií jde o vysoce postavené církevní představitele, napsala agentura Unian. Kyjev církev, která dříve uznávala moskevský patriarchát, podezírá z podpory války na Ukrajině. Ukrajinské tajné služby v poslední době prohledaly řadu jejích klášterů a kostelů.

Na seznamu církevních představitelů, kterým se pozastavuje občanství, je podle agentury Unian například metropolita Ionafan, kterého úřady podezírají z vlastizrady. Ukrajinská prezidentská kancelář však seznam nezveřejnila, poněvadž obsahuje osobní údaje. 

SOUVISEJÍCÍ – Rusko se vojenské agresi na Ukrajině snaží dávat náboženský rozměr, píše AFP

Pod názvem Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu vystupovala na Ukrajině Ruská pravoslavná církev, která se zde po léta snažila získat vliv, uvádí web projektu Ukrainer. V květnu se ale Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu s Moskvou rozešla a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Pravoslavnou církev na Ukrajině nyní představují dvě organizace – Pravoslavná církev Ukrajiny, která dříve spadala pod konstantinopolský patriarchát, než získala v roce 2019 autokefalitu, a Ukrajinská pravoslavná církev, která se oddělila od moskevského patriarchátu, vysvětluje organizace Carnegie na svém webu. Média druhou jmenovanou nadále označují jako Ukrajinskou pravoslavnou církev moskevského patriarchátu.

Moskevský patriarcha Kirill vystupuje jako podporovatel války na Ukrajině. Dnes podle zpravodajského portálu Meduza prohlásil, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, což je teze, kterou k velké nevoli Kyjeva šíří prokremelská propaganda. „Je to jeden národ…ale už velmi velký. Od Bílého moře k Černému moři. Tato velikost vždy vyvolávala strach a závist sousedů, a proto vnější síly od pradávných časů usilovaly o jeho rozdělení,“ uvedlKirill v rozhovoru s kanálem Rossija 1.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Volodymyr Zelenskyj

Exit mobile version