Křesťan dnes

Zemřel britský průkopník hnutí nové církve

Hlásal nenáboženské křesťanství, které zdůrazňovalo autenticitu, kreativitu a vedení Ducha svatého.

Ve věku 78 let zemřel Gerald Coates, evangelikální vůdce, který toužil po církvi bez formalit a osidel tradice.

Coates měl vliv na šíření charismatické obnovy ve Spojeném království a pomohl rozvinout hnutí domácích sborů na Britské hnutí nové církve. Svým kázáním, prorokováním a provokacemi tlačil na křesťany, aby byli kreativnější, vnímavější k Duchu svatému a chápali se spíše jako průkopníci než osadníci, píše o něm evangelikální magazín Christianity Today. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Bůh nebude vázán na jazyk 17. století, hymny 18. století, budovy z 19. století a náboženskou nepružnost 20. století,“ prohlásil jednou. „Bůh mění svou církev. Jsme součástí této změny!“

Coates spoluorganizoval první Pochod pro Ježíše v Londýně, který se konal v roce 1987 a založil hnutí Pioneer, síť sborů, které upřednostňují přítomnost Boží a snaží se být katalyzátorem jednoty křesťanů. V současné době je v síti asi 60 kongregací.

„Navždy budeme Geraldovi vděční za zrod hnutí Pioneer a vytvoření rodiny pro aktivisty, kreativce a ty, kteří ne vždy zapadali do běžného nebo konvenčního církevního prostředí,“ vzdávají hold britský vůdce Pioneer Ness Wilson a mezinárodní vůdce Pioneer Billy Kennedy. Coatesovi.

Řekli, že Coates „pokračoval v naplňování poslání hnutí, které založil“ až do konce, „vyčistil půdu od zbytečné náboženské zátěže a vytvořil cestu pro to, co Bůh dělal,“ cituje je portál Christianity Today. 

Kennedy popsal Coatese jako „součást malé skupiny snílků a intrikánů…, kteří se rozhodli obnovit církev“ a „hlásali značku nenáboženského křesťanství, která urážela i potěšila stejnou měrou“.

Evangelikální vůdci po celé Anglii truchlili nad zprávou o jeho smrti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. dubna 2022 Foto: Twitter.com

Exit mobile version