Zemřel kubánský kardinál Ortega, přispěl k zlepšení vztahů s USA

Havana – Ve věku 82 let v pátek zemřel dlouholetý havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega, který sehrál zásadní úlohu v dočasném sblížení mezi Spojenými státy a Kubou. Oznámilo to dnes havanské arcibiskupství. V době, kdy stál Ortega v čele kubánských katolíků, se rovněž zlepšil vztah mezi kubánským komunistickým režimem a církví. Duchovní trpěl rakovinou jater.

Ortega opustil úřad havanského arcibiskupa v roce 2016 ze zdravotních důvodů po 35 letech ve službě. Kardinálem byl od roku 1994.

Ortega sehrál důležitou roli v tajných jednáních mezi zástupci kubánské vlády v čele s Raúlem Castrem a americkou administrativou prezidenta Baracka Obamy. Výsledkem rozhovorů bylo v roce 2014 obnovení diplomatických vztahů mezi oběma státy. Nynější šéf Bílého domu Donald Trump však vstřícnou politiku vůči Kubě zvrátil a vůči ostrovní zemi v Karibiku zesílil sankce.

Za Ortegy se rovněž zlepšil vztah kubánského vedení vůči církvi. Tento vývoj se projevil návštěvami papežů Jana Pavla II. (1998), Benedikta XVI. (2012) a Františka (2015) na Kubě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 27. července 2019  Foto: Wikipedie – Kardinál Ortega

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář