Zemřela Letha Dawson Scanzoniová, která tvrdila, že feminismus je biblický

Autorka knihy All We’re Meant to Be čelila vážnému odporu kvůli rovnostářskému výkladu Písma a podpoře LGBTQ komunity.

Ve dvojici článků publikovaných v časopise Eternity a v navazující knize, kterou napsala společně s redaktorkou Eternity Nancy Hardestyovou, Scanzoniová přiměla evangelikály, aby přehodnotili, co Bible říká o ženách. Zpochybnila myšlenku, že zrovnoprávnění žen s muži a osvobození od zvyků a kultur, které ženy znehodnocují, je nějakým způsobem světské. Podle ní to byla především biblická myšlenka.

SOUVISEJÍCÍJoel Belz, zakladatel World News Group, zemřel ve věku 82 let

„Evangelikálové mají tradici brát Písmo velmi vážně,“ řekla jednou Scanzoniová. „Když jsme se dívali na Písmo, viděli jsme, že ženy neomezuje, ale osvobozuje,“ informuje magazín Christianity Today. 

Scanzoniová a malá skupina lidí, kteří s ní souhlasili, založili počátkem 70. let Evangelical Women’s Caucus jako součást Evangelicals for Social Action, progresivní křesťanské skupiny, která vytvořila Chicagskou deklaraci, evangelikální výzvu k odporu proti rasismu, materialismu, militarismu a silám, které vytvářejí ekonomickou nerovnost. Ženská organizace přesvědčila skupinu, aby do ní zahrnula formulaci, která se staví proti sexismu.

Během několika let organizace Evangelical Women’s Caucus (nyní pod názvem Christian Feminism Today nebo Evangelical and Ecumenical Women’s Caucus) pořádala nezávislé výroční konference a měla asi 1 500 členek.

V 80. letech 20. století však skupinu rozdělil spor o homosexualitu a organizace Evangelical Women’s Caucus ztratila asi 80 % členů. Scanzoniová, která v roce 1978 napsala spolu s teoložkou Virginií Ramey Mollenkottovou knihu Is the Homosexual My Neighbor? (Je homosexuál můj bližní?), přestala dostávat pozvánky na přednášky v evangelikálních institucích a nemohla již publikovat články ve většině evangelikálních časopisů.

Navzdory své marginalizaci se Scanzoniová nadále hlásila k evangelikální církvi. A vždy trvala na tom, že její přesvědčení vychází z Bible.

„Znala Písmo,“ napsala autorka jejího životopisu Kendra Weddleová, „a dokázala citovat kapitoly a verše spolu s nejzarytějšími biblisty. Ale co víc, Bible pro ni byla stálým zdrojem inspirace a vedení. Prožívala také živý vztah s Kristem.“

Pastor Brian McLaren uvedl, že Scanzoniová mu ukázala, že věrné oddání se Písmu téměř nevyhnutelně povede ke konfliktu s evangelikálními strážci pravdy.

„Sledoval jsem, jak se chopila stejných biblických textů, které (bílí muži) evangelikální strážci pravdy používali k utlačování druhých, a místo toho je použila k osvobození,“ napsal. „Považuji ji především za odvážnou vykladačku Bible.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář