Źenám v Íránu bude za porušení pravidel oblékání hrozit až desetileté vězení

Teherán – Íránský parlament dnes schválil kontroverzní návrh zákona, jenž zpřísňuje tresty pro ženy a dívky, které poruší striktní pravidla oblékání.Tresty přitom mohou dosahovat až deseti let odnětí svobody. Informuje o tom zpravodajský web BBC. Zavedení změny má předcházet „tříleté zkušební období“, přičemž novelu musí ještě formálně schválit íránská Rada dohlížitelů.

„Nevhodně oblečeným“ ženám hrozí podle návrhu zákona až deset let vězení, podobně vysoké tresty jsou naplánovány také za propagaci porušování pravidel. Novela počítá s pokutami za „propagaci nahoty“ nebo „zesměšňování hidžábu“ v médiích a na sociálních sítích, a pro majitele vozidel, v nichž řidička nebo spolujezdkyně nemá hidžáb nebo vhodný oděv, uvedla agentura AFP.

SOUVISEJÍCÍ Evangelikální aliance přijala pozvání Íránu. Kritici tvrdí, že se jednalo o chybu 

Před rokem vypukly v Íránu rozsáhlé protesty kvůli úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela poté, co ji zadržela íránská mravnostní policie kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb (šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti). Následné protesty, při kterých bylo zabito nejméně 500 lidí a další stovky zraněny, byly největším projevem odporu vůči vládě šíitských duchovních v Íránu.

S odeznívajícími nepokoji si stále více íránských žen a dívek přestává na veřejnosti zahalovat vlasy, a to i přes návrat mravnostní policie do ulic a instalaci bezpečnostních kamer, kterými úřady na dodržování pravidel dohlížejí.

Íránské zákony, které jsou založeny na výkladu islámského práva, ukládají ženám a dívkám, které dosáhly puberty, zakrývat si vlasy hidžábem a nosit nepřiléhající oblečení, které zahaluje tvar postavy.Nyní v zemi za nedodržování pravidel oblékání hrozí deset dní až dva měsíce za mřížemi a pokuta ve výši 5000 až 500.000 íránských ríjálů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář