Ženy v německé katolické církvi žádají rovnost s muži a zrušení celibátu

Berlín – V Německu narůstá nespokojenost s katolickou církví, a proto zde začíná tzv. „synodální cesta“ zaměřená na obnovu.

Podle německé biskupské konference opustilo církev v roce 2018 více než 200 000 katolíků. Tento pokles je již dlouhodobým trendem.

„Aktuální statistiky jsou znepokojující,“ uvedl v prohlášení jezuita Hans Langendörfer, tajemník německé biskupské konference.

„Pokud bude masivní odliv členů pokračovat tímto tempem, budou návštěvníci bohoslužeb do pěti až deseti let v menšině,“ uvedl Philipp Gessler, bývalý redaktor náboženského vysílání v německém veřejnoprávním rozhlasu Deutschlandfunk. „Poprvé za 1 000 let nebude mít většina Němců žádné náboženství,“ řekl.

Rostoucí sekularizace dělá vrásky na čele členům katolických i protestantských církví. V současné době je v Německu přibližně 23 milionů katolíků a 21 milionů protestantů.

K poklesu počtu v katolické církvi v Německu přispívá i to, že se podle NCR představitelé nezabývali sexuálním zneužíváním, přičemž asi v 60 % případů se kněží vyhnuli trestu.

Za poslední desetiletí spáchalo více než 1600 kněží desítky tisíc trestných činů proti tisícům obětí. Tato zneužívání byla zlehčována nebo ignorována, dokud studie německé biskupské konference v roce 2018 neodhalila rozsah skandálu.

Avšak hybná síla pro skutečnou změnu – nejhlasitější hlas pro transformaci církve – pochází od žen v katolické církvi, které již nejsou ochotny přijmout podřízenou roli v církvi s dominancí mužů.

„Smutek nad tím, že ženy musely snášet církevní autoritu, byl příliš velký a naděje na skutečnou změnu byla příliš malá,“ uvedla Mechthild Heilová pro NCR a upozornila, že mnoho žen se obrátilo zády k církvi. Heilová je hlavní představitelka Katolické ženské asociace v Německu a členkou strany Křesťanské demokratické unie kancléřky Angely Merkelové.

Heilová požaduje plnou rovnost mezi ženami a muži a přístup žen ke všem službám v církvi. „To zahrnuje všechna vysvěcená a místa ve vedení církve,“ dodala.

Tato nespokojenost žen byla manifestována loni v květnu, kdy hnutí katolických žen Maria 2.0 uskutečnilo své vlastní bohoslužby bez kněží katolické církve v 50 městech po celém Německu.

Ruth Kochová, hlavní představitelka Maria 2.0, vyzvala Vatikán, aby otevřel kněžství ženám a upustil od požadavku celibátu pro kněze.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 6. prosince 2019  Foto: CC Search – Mechthild Heilová

Tags: ,,

2 Komentáře

  1. Lze pozorovat celkovou degradaci především v této církvi, která začíná v první řadě u samotného papeže a snáší se jako lavina od té nejvyšší úrovně až po tu nejnižší. Je zajímavé jak tento postupný jev můžeme porovnat s výsledky nedávno zde proběhlé diskuse na téma „Žena ať ve shromáždění mlčí“. Je vidět, že naši západní sousedé postoupili prakticky již dále – ostatně jako ve všem. „Bratři a sestry, nemilujme tento svět“!

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář