Židovská obec se zasloužila o Německo, poděkovala Merkelová a varovala před antisemitismem

Berlín – Židovská obec je jednou z určujících součástí života v Německu. V projevu k oslavám 70. výročí založení Ústřední rady Židů v Německu to v úterý v Berlíně prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Organizaci zároveň označila za důležitého partnera spolkových vlád. Upozornila ale také na rostoucí nebezpečí rasismu a antisemitismu v zemi.

„Ústřední rady Židů v Německu se za uplynulých 70 let zasloužila o naši zemi,“ řekla Merkelová. Dodala, že rada přispěla k rozkvětu nejen židovské obce, ale také celé společnosti. „A za to jí ze srdce jménem celé spolkové vlády děkuji,“ uvedla.

Kancléřka rovněž poukázala na to, s jakou odvahou byla před 70 lety rada založena, a to v zemi, která byla strůjcem holokaustu s šesti miliony zavražděnými Židy. „Bez jejich mimořádné důvěry v Německo by to nebylo možné,“ uvedla kancléřka a dodala, že dnes je židovská obec v Německu třetí největší v Evropě.

Ve svém projevu Merkelová nicméně varovala, že rasismus a antisemitismus se nikdy nepovedlo umlčet. „Je stále viditelnější a smělejší. To nás nikdy nesmí přinutit mlčet,“ řekla.

Na stále se opakující případy antisemitských incidentů upozornil i šéf ústřední rady Josef Schuster, který připomněl útok na synagogu v Halle z loňského října. Útočník se tehdy do synagogy nedostal, v její blízkosti ale zastřelil dva lidi. Z činu je obžalován Stephan Balliet, který se zodpovídá před soudem.

I tak je ale Schuster přesvědčen o tom, že kdysi pouze jednostranná láska Židů k Německu se teď změnila ve všestrannou náklonnost. „Většina společnosti stojí za námi, stejně jako zavedené politické strany,“ řekl Schuster.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. září 2020 Foto: WIkimedia Commons – Merkelová

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář