Židovský hřbitov v Holešově má zrekonstruovaný vstup

Holešov – V Holešově na Kroměřížsku skončila rekonstrukce vstupu do areálu židovského hřbitova. Nová je brána, upravená je obřadní síň i bývalý domek hrobníka, kde návštěvníci hřbitova najdou sociální zařízení, kuchyňku a prostor pro odpočinek. Nové jsou ploty a také dláždění na dvoře, přes který se na hřbitov chodí. ČTK to dnes při slavnostním otevření zrekonstruované části hřbitova řekl Jáchym Kanarek, předseda Židovské obce Brno, která pietní místo spravuje.

Zvelebení hřbitova podle Kanarka přišlo na necelá dva miliony korun, přičemž podstatnou část nákladů pokryly dotace z evropských peněz. Na úpravy hřbitova přispěla také holešovská radnice. „Zajímavé je, že dvorek byl vydlážděn kameny, kterými bylo původně vydlážděno nádvoří holešovského zámku,“ uvedl památkář holešovské radnice Karel Bartošek.

Ve městě byla také odhalena pamětní deska na fasádě někdejšího rabinátu na náměstí Svobody, která připomíná osudy budovy. Rabinát se zimní modlitebnou byl postaven na konci 19. století poblíž dnes už neexistující nové synagogy. „Po zániku židovské obce samozřejmě přestal rabinát sloužit svému účelu. Ale zůstal připomínkou nedávné minulosti židovského osídlení Holešova,“ uvedl Bartošek.

Už od loňska je na budově bývalého rabinátu pamětní deska věnovaná hudebnímu skladateli Davidu Meiselovi, který z Holešova pocházel. Nová synagoga postavená v honosném maursko-románském slohu, která byla vysvěcena v září 1893, stávala opodál. V létě 1941 ji vypálili nacisté. Částečný půdorys základů synagogy připomínají od roku 2017 pískovcové kameny, pomník a informační tabule, na které je popsána historie židovského osídlení v Holešově a osudy nové synagogy. Řádění nacistů v Holešově paradoxně unikla starší Šachova synagoga, která byla postavena v 16. století a patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v České republice.

Slavnostní otevření opravené části židovského hřbitova a odhalení pamětní desky bylo součástí zahajovacího dne 20. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom.

Židovská komunita sídlila v Holešově od 15. století. Patřila k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově asi 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou právě Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. července 2020 Foto: Wikimedia Commons – Židovský hřbitov v Holešově

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář