Zimní humanitární balíček

Jsou balíčky, které kupujeme rádi a rádi je také balíme. Ale jsou takové, při jejichž nákupu cítíme smíšené emoce. Mám na mysli charitativní dárky – kupujeme je, protože rádi pomáháme. Nejraději bychom však byli, kdyby se lidem dařilo tak dobře, že by naši pomoc vůbec nepotřebovali. 

Velmi potřebným balíčkem čekajícím na zabalení a svoji expedici je Zimní humanitární balíček na pomoc lidem na Ukrajině. 

Na Ukrajině pomáháme lidem od roku 1996 po záplavách, zlepšením přístupu k vodě a ke kvalitnější zdravotní péči i třeba dobrovolnickou prázdninovou pomocí v dětských domovech. Více najdete v historii ADRA.

Od vypuknutí válečného konfliktu jsme se zapojili do pomoci lidem na Ukrajině prakticky přes noc. Od února do září 2022 jsme ve veřejné sbírce vybrali více než 103 mil. Kč, vypravili 57 kamionů a ve spolupráci s odvážnými kolegy z partnerské kanceláře ADRA Ukrajina dopravili k lidem 1000 tun materiální pomoci. Zároveň jsme postupně převezli na bezpečnější místa více než 8000 osob. 

Příchozím z Ukrajiny jsme podávali pomocnou ruku od prvních momentů jejich vystoupení na nádražích v řadě měst České republiky – teplým jídlem, informacemi, ubytováním, povzbuzením. Věnovali jsme se jim i v dalších měsících v nové zemi: jazykovými kurzy, komunitním setkáváním, letními příměstskými tábory pro děti a stále potřebným poradenstvím. 

Nyní v Chernivetské, Kyjevské oblasti a Zakarpatské oblasti pomáháme s opravami domů zničenými válkou (nová okna, dveře, topení, střechy, izolace, zabezpečujeme teplé oblečení, matrace, termo deky) Jak opravy reálně probíhají? Poslechněte si rozhovor s kolegou ze zahraničního oddělení ADRA Andreje Arvensise na Radiožurnálu.

Dále poskytujeme v rámci Humanitární pomoci a civilní ochrany EU víceúčelovou finanční pomoc pro více než 11 000 lidí. Jak se rozděluje?

Pomáháme také zajistit přístup k pitné vodě – v Zakarpatí máme zatím 1 vrt pro místní školku, v Mikolajevské, Donětské a Chersonské oblasti distribuujeme vodu v cisternách.

Podporujeme dlouhodobě kolektivní centra, která ubytovávají tzv. vnitřní uprchlíky – lidi na útěku ze svých domovů, kteří neopouští hranice Ukrajiny.

Nezapomínáme ani na jiné části světa, kde se lidé potýkají s nedostatkem čisté vody na pití a hygienu a s omezenými možnostmi vlastní obživy a vzdělání. Řada charitativních ADRA Dárků řeší právě tyto konkrétní potřeby lidí v Africe i Asii a díky našim dárcům je pomáhají naplnit. 

Pomáháme stále lidem i u nás: Díky výtěžku z Charitativních ADRA obchodů v České republice, kam vás srdečně zveme, můžeme pojistit, proškolit a vyslat více dobrovolníků – aby další dítě, dospělý, starý či nemocný člověk se nemusel cítit sám. Nejen o vánocích. 

Moc děkujeme za vaši celoroční přízeň, podporu a modlitby. 

Ať se vám daří v celém novém roce 2023!

Srdečně

Martina Špinková, www.adra.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář