Žít Laudato si Česká republika se připravuje na biskupskou synodu o Amazonii

Amazonská domorodá společenství čelí ohrožení ze strany nadnárodních korporací a stávají se obětí industriálních zájmů. Protože osud amazonského pralesa je úzce svázán s osudem planety jako celku, týká se to, zda domorodá amazonská společenství obhájí svůj nárok na oblasti, které chtějí jiní otevřít pro těžbu, také každého člověka na Zemi.

Pokud bude zničeno a vytěženo přírodní bohatství, které se místní obyvatelé snaží uchránit pro své potomky, bude tím zároveň ztracen i poslední zdroj přírodní rozmanitosti a poslední souvislý pás lesa, který chrání planetu před přehřátím. Lidé, kteří v lesích kolem řeky žijí, jsou za současné vlády fyzicky napadáni a násilně přesidlováni, aby se uvolnil prostor pro průmyslovou těžbu.

Mimo jiné i proto svolal papež František na říjen 2019 celosvětovou biskupskou synodu věnovanou Amazonii, aby se tak katolická církev stala hlasem hájícím práva amazonských chudých, a církev se na ni nyní na nejrůznějších úrovních připravuje.

Místní společenství Žít Laudato si v Praze-Kobylisích sdílelo informace o osudu lidí žijících v Amazonii a o průběhu příprav na biskupskou synodu, během pravidelného setkání v předvelikonočním týdnu a propojilo svou farnost a zemi s tímto celosvětovým úsilím modlitbou. Vedle Nicejsko-cařihradského vyznání víry využili modlitby z encykliky Laudato si‘a také modlitbu, kterou zapsala sestra Teresita Weind z kongregace Sester Notre Dame de Namur, k níž patřila i sestra Dorothy Stang zvaná „Mučednice Amazonie“. Ta byla v roce 2005 zavražděna proto, že hájila lidská a pozemková práva domorodých obyvatel Amazonie proti těžebním společnostem a velkostatkářům. Ve společenství s ní, s církví bojující a vítěznou a také s domorodými společenstvími Amazonie Žít Laudato si prosilo o uzdravení a Boží pokoj pro církev a svět.

 

Tisková zpráva

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář