Život pod IS vedl muslimy ke křesťanství

Kobane – Uplynuly čtyři roky od bojů s Islámským státem (IS) v Kobani, strategickém městě na syrsko-turecké hranici, avšak násilná a extrémistická interpretace islámu ze strany militantů zanechala mnohým muslimům otázky o víře.

„Pokud IS představuje islám, už nechci být muslimem,“ řekl pro NBC News Farhad Jasim, který navštěvuje místní evangelikální sbor. „Jejich Bůh není mým Bohem.“

Náboženské konverze jsou v Sýrii vzácné, přičemž ti, kteří opouštějí islám, jsou často vyloučeni ze svých rodin a komunity.

„Dokonce i za syrského režimu před revolucí bylo přísně zakázáno změnit náboženství z islámu na křesťanství nebo naopak,“ řekl Omar, který slouží jako správce protestantského sboru.

„Změna náboženství pod IS nebyla vůbec možná. IS vás okamžitě zabil, „dodal pro NBC News.

Zatímco obyvatelé se stále zabývají emocionálními jizvami, které zanechala brutalita IS, Omar říká, že mnozí lidé v Kobani otevřeně mluví o křesťanství.

„Většina zdejších křesťanů se obrátila nebo přišla do kostela v důsledku toho, co IS dělal jim a jejich rodinám,“ řekl. „Nikdo není nucen konvertovat. Naší zbraň je modlitba, šíření lásky, bratrství a tolerance.“

Jasim, který pracuje jako mechanik, se koncem loňského roku obrátil ke křesťanství. Řekl, že byl uvězněn IS šest měsíců na počátku roku 2016 poté, co militanti zjistili, že nezná základy islámu. Řekl, že byl mučen v zajetí IS a nucen číst Korán.

Pouze 4,6 procenta občanů Sýrie se hlásí ke křesťanství. Katolická charita odhaduje, že 700 000 křesťanů uprchlo do zahraničí od vypuknutí občanské války v roce 2011. Exodus věřících snížil podíl populace na polovinu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář