Změny na nejvyšších místech Vatikánu nemusí končit výměnou kardinála Saraha

Jan Pavel II. jmenoval Roberta Saraha sekretářem Kongregace pro evangelizaci národů, Benedikt XVI. předsedou Papežské rady CorUnum a následně i kardinálem a papež František prefektem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.

„Spolu s někdejším prefektem Kongregace pro nauku víry Gerhardem Ludwigem Müllerem a prefektem Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury Raymondem Leem Burketem několik let tvořili silný konzervativní triumvirát,“ napsal pro konzervativní deník Postoj Imrich Gazda.

SouvisejícíPapež František přijal rezignaci kardinála Roberta Saraha

Gazda se domnívá, že odstavení dvojice Burke a Müller se později ukázalo jako strategická chyba, protože ze členů svého týmu si papež František udělal největší kritiky. Následně se kardinál Sarah dostal do nelehké pozice, když pro mnohé konzervativce byl příliš liberální a pro progresivisty byl zas příliš konzervativní.

Hodně o jeho postoji k papeži Františkovi vypovídá jeho výrok pro deník Corriere della Sera: „Pravdou je, že ti, kteří mě staví do protikladu k Svatému otci, nemohou uvést ani jedno mé slovo, ani jednu mou větu, ani jeden můj postoj, kterým by podpořili své absurdní, řekl bych až ďábelské tvrzení. Ďábel rozděluje, staví lidi proti sobě. Pravdou je, že církev na zemi reprezentuje Kristův vikář, tedy papež. A kdo je proti papeži, je ipso facto mimo církev,“ řekl kardinál Sarah.

Na dotaz Křesťan dnes k přijetí rezignace Roberta Saraha papežem Františkem publicista Imrich Gazda uvedl: „Kardinál Sarah dosáhl ještě v létě minulého roku kanonického věku 75 let, kdy je každý katolický biskup povinen papeži předložit rezignaci na svůj úřad. Papež František tak nechal kardinála v úřadě prefekta Kongregace pro bohoslužbu a svátosti „přesluhovat“ osm měsíců. K dalšímu působení afrického kardinála Gazda poznamenal, že nadále zůstává členem kardinálského kolegia a až do dovršení stanoveného věku 80 let by se případně mohl zúčastnit volby nové hlavy katolické církve.

Gazda očekává, že výměna na nejvyšších pozicích ve Vatikánu bude pokračovat i po rezignaci kardinála Saraha. „V následujících měsících lze očekávat i výměnu dalších významných členů římské kurie, jelikož po dosažení kanonického věku 75 let „přesluhuje“ i dalších sedm prefektů kongregace a předsedů papežské rady.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář