Zmizel Da Vinciho vzácný obraz Krista?

Staletí starý obraz Ježíše, známý jako „Salvator Mundi“, připsaný legendárnímu italskému umělci Leonardu Da Vinci, zmizel v Abú Dhabí. Obraz, který byl zakoupen za 450 milionů dolarů v roce 2017 saudským princem Mohamedem bin Farhanem al-Saudem, nyní chybí, tvrdí New York Times.

Al-Saud je považován za zástupce korunního prince Mohammeda bin Salmana, který byl v roce 2018 jmenován novým saudským ministrem kultury.

Oddělení kultury Abu Dhabi oznámilo asi měsíc po zakoupení obrazu, že bude vystaven v muzeu. Plánované odhalení obrazu v září bylo bez vysvětlení zrušeno.

Úředníci oddělení kultury nyní odmítají odpovídat na otázky týkající se malby, ale „zaměstnanci muzea v Louvru říkají, že nemají žádné informace o místě obrazu,“ uvádí zpráva.

A zatímco odborníci na umění doufají, že obraz bude brzy odhalen, někteří tvrdí, že jeho ztráta by byla „tragédie“.

„Je to tragédie,“ říká Dianne Modestini, profesorka Institutu výtvarného umění v New Yorku, pro The New York Times. Martin Kemp, historik umění v Oxfordu, který studoval malbu, dílo nazval „Leonardovým nejsilnějším prohlášením o nepochopitelnosti božství. “

Profesor Kemp řekl, že „Salvator Mundi“ byl namalován kolem roku 1500 a byl jedním ze dvou podobných děl uvedených v soupisu sbírky krále Karla I. Z historických záznamů zmizel koncem 18. století. Obraz se později našel ve sbírce britského podnikatele v 19. století.

Někteří odborníci na umění spekulují, že korunní princ Mohammed bin Salman by se mohl rozhodnout, že si obraz ponechá pro sebe. Jiní navrhli verzi, že za „zmizením“ je konzervativní muslimské dogma, která zakazuje mít obrazy proroků, tj. Ježíše.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Salvator Mundi

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář