Známý slovenský zpěvák porovnával stranu prezidentky Čaputové s KSČ

Branislav Letko vyvolal svým statusem na Facebooku mnoho reakcí, když porovnával programové teze Progresivního Slovensko s KSČ. Prezidentka Zuzana Čaputová byla při zakládání strany a ta jí i pomáhala při sbírání podpisů nebo při financování její kampaně.

Frontman kapely LCH Live sdílel na svém profilu tabulku, o které měli diskutovat studenti slovenského gymnázia. Podle jeho slov je dané přirovnání „k zamyšlení“ a jemu samému to „začíná vysvětlovat mnoho věcí.“ Zároveň poprosil diskutující o konstruktivní debatu.

Podle tabulky mají KSČ a PS podobné rysy v tom, že „být křesťanem“ a „být Slovákem je špatné.“ Strany se odlišují v tom, že zatímco komunisté tvrdili, že bohatství a homosexualita jsou špatné, progresivci označují bohatství a homosexualitu za dobré.

Členy PS jsou například katolický teolog Miroslav Kocúr, evangeličtí teologové Jakub Pavlús a Ondrej Prostredník, nebo Zora Jaurová z Církve bratrské. V kampani Zuzanu Čaputovou podpořili Róbert Bezák či Tomáš Halík.

„Mrzí mě, že někteří konzervativní křesťané a lídři společenství se snižují k šíření primitivizujících a bohužel i nepravdivých informací na adresu Progresivního Slovenska. Neštítí se nás dokonce označovat za jakési protinárodní a protikřesťanské živly. Pravdou však je, že v progresivním Slovensku se od úplného začátku setkalo i mnoho aktivních křesťanů, teologů, kněží a věřících lidí z různých církví – římskokatolické, evangelické, Starokatolická či Církve bratrské. Spolu jsme také založili iniciativu Progresivní věřící. Sdílíme přesvědčení, že víra v Boha se nijak nevylučuje s liberálními hodnotami, a že jediným skutečným garantem náboženské svobody je sekulární stát. V našem úsilí o lepší a spravedlivější Slovensko se proto nebojíme spolupráce se všemi lidmi dobré vůle. Jak vícekrát v diskusích řekla i Zuzana Čaputová: „úcta k hodnotám, jakými jsou například pomoc bližnímu, láska, pravdivost či solidarita s potřebnými spojují všech slušných lidí – věřících i nevěřících,“ uvedl v reakci na Letkův status pro Křesťan dnes Martin Kováč.

Kováč dodal, že nepochybuje o „upřímné víře v Boha mnoha členů Progresivního Slovenska.“ Zároveň ho mrzí „černobílé a nepravdivé vyjádření“ na adresu Progresivního Slovenska, kterému jde o to, lidi spojovat, a ne rozdělovat.

Branislav Letko je členem Římskokatolické církve a se svou kapelou patří mezi oblíbené hosty několika křesťanských festivalů na Slovensku, ale i v České republice. Spolu se svým týmem se angažuje i v hlásání evangelia mezi vězni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Facebook

Tags: ,

5 Komentáře

 1. Konečný Fr.

  Přirovnání PS ke KSČ docela sedí. Přece PS podporují EU – a ta je levičácká, neomarxistická. Stejně u nás Piráti – nástupci KSČ ( jistěže ne ve všem). Křesťané by se k levici neměli připojovat, křesťan má být pravičák.

  Odpověď
   • Samozřejmě, že peníze z EU smrdí a pořádně. „Nezaprodám duši svou“ za podporu současné politiky EU a jejích dotací…

    Odpověď
 2. Godefroy de Bouillon

  Co to znamená „podporují EU“? To je snad samozřejmost pro občana EU. A co znamená „EU je levičácká“? Demokratické instituce nemají a priori politickou příslušnost, ta se znovu určuje při každých nových volbách. Kdyby pravicové strany na Unii nekašlaly, tak je více pravicová.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář