Znásilňování zpěváků ve farním sboru bylo podle církve selháním jednotlivce

Praha – Arcibiskupství pražské označilo počínání sbormistra, který dlouhodobě znásilňoval malé zpěváky ve farním sboru, za selhání jednotlivce. Nad kauzou vyjádřilo lítost. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz. Církev má podle něj nastavené mechanismy k tomu, jak podobným případům předcházet. Oběti se mohou obracet telefonicky nebo přes internet na kontaktní místo, které zřídila Česká biskupská konference.

Sbormistr se v uplynulých dnech u pražského městského soudu přiznal k tomu, že v letech 2002 až 2012 znásilňoval nebo zneužíval své svěřence. Jednotlivých dílčích útoků spočívajících v osahávání, masturbaci či orálním sexu byly stovky. Jeden ze sboristů vypověděl, že se na něm muž pokoušel i o anální soulož. Trestnou činnost sbormistr páchal na různých místech včetně samotné farnosti nebo při cestě autem na mše. Děti jeho počínání neohlásily, jejich rodiče se s mužem přátelili. Vše se provalilo, až když byly oběti dospělé.

SOUVISEJÍCÍVlivný charismatický vůdce Mike Bickle z IHOP čelí obvinění ze sexuálního zneužívání

„Toho, co se ve sboru odehrálo, je nám velmi líto. Jde o selhání jednotlivce, o němž nikdo nevěděl,“ uvedl Prinz.

„Církevní pracovníci procházejí školeními, během nichž jsou mimo jiné upozorňováni i na to, aby si všímali toho, zda se ve farnosti neděje v této oblasti něco podezřelého,“ popsal mluvčí. Doplnil, že pro oběti zneužívání zřídila církev kontaktní místo.

Nezletilé a zranitelné oběti, které se staly terčem pohlavního zneužití duchovním či laikem v rámci činnosti církve, mohou podle informací na webu www.ochrananezletilych.cz zavolat jeden den v týdnu – konkrétně každý čtvrtek od 09:00 do 17:00 – na mobilní telefon kontaktnímu pracovníkovi. Mohou také odeslat kontaktní formulář, a to i anonymně.

Církev na webu slibuje zprostředkování kvalifikované péče, poskytnutí informací a kontaktů pro případný další postup, anonymitu a ochranu osobních údajů a zachování mlčenlivosti v souladu se zákonem. Uvádí, že kontaktní místo disponuje sítí odborníků z řad psychoterapeutů, duchovních a právních poradců po celém Česku a že služba je bezplatná. Zároveň také upozorňuje, že nezajišťuje zahájení církevního procesu ani policejního šetření, je ale schopné na žádost oběti tyto kroky zprostředkovat.

Sbormistrovi, který se přiznal ke znásilňování nebo zneužívání 16 hochů, uložil ve středu soud čtyřleté vězení, desetiletý zákaz práce s dětmi a ústavní sexuologické léčení. Muž je homosexuální pedofil a podle svého obhájce se domníval, že svou deviaci zvládne sám. Na léčení do ústavu nastoupil dobrovolně poté, co jej soud před rokem propustil z vazby. Verdikt zatím není pravomocný, státní zástupkyně i mužův advokát si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Soud vyloučil z vyhlášení výrokové části rozsudku veřejnost, aby ochránil identitu obětí. Ze stejného důvodu ČTK neuvádí jméno sbormistra ani název sboru.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář