Zničení kroměřížské synagogy připomene její model i kulturní program

Kroměříž – Kroměříž si letos připomene 80 let od zničení Nové synagogy, která stávala na místě dnešního domu kultury. Město k výročí a přiblížení své židovské minulosti připravilo na pondělí 25. července program, jehož součástí bude odhalení další série kamenů zmizelých a také modelu zničené synagogy. Připravena bude i přednáška o židovské historii města a koncert klezmerové kapely, řekli dnes novinářům zástupci kroměřížské radnice.

„Historie židovské komunity je neoddělitelnou součástí historie našeho města, která byla násilně ukončena v období druhé světové války. Nacisté likvidovali nejen židovské obyvatelstvo, ale také významné stavby. A právě zmizelé obyvatele Kroměříže i zničenou nádhernou stavbu synagogy si chceme připomenout,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (Nezávislí).

SOUVISEJÍCÍKrnovská synagoga: Bohoslužby, kultura i speciální prohlídky s ochutnávkou

Akce nazvaná Židé v Kroměříži začne 25. července v 15:00 slavnostním odhalením čtyř nových kamenů zmizelých ve Vrchlického ulici. Připomenou členy rodiny Herzovy, kteří zemřeli v roce 1942 v nacistických koncentračních táborech. „Poté bude na Komenského náměstí odhalený model Nové synagogy, kterou Němci srovnali se zemí v listopadu 1942,“ uvedl mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Následovat bude od 17:00 přednáška o historii židovství v Kroměříží v sále Klubu Starý pivovar a v 18:30 koncert kapely Simcha na nádvoří radnice a Klubu Starý pivovar. Program uzavře promítání českého filmu Musíme si pomáhat na radničním nádvoří pořádané v rámci letního kina.

Celý program je přístupný zdarma a v případě nepříznivého počasí bude i koncert v sále Starého pivovaru. Jako připomínku výročí zničení synagogy připravilo město ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Kroměříž a Muzeem Kroměřížska novou turistickou vizitku s jejím obrázkem. K dostání bude v Turistickém informačním centru na Velkém náměstí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. června 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář