Zpráva agentury EU upozorňuje na rostoucí antisemitismus

Brusel/Vídeň – Devět z deseti židovských respondentů rozsáhlého průzkumu letos uvedlo, že v jejich zemi v posledních pěti letech vzrostly antisemitské nálady. Z dnes zveřejněné zprávy Evropské agentury pro základní práva (FRA) také plyne, že 85 procent ze skoro 16.500 respondentů, kteří se sami identifikovali jako Židé, vnímá nárůst antisemitismu zásadní problém. První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans zjištění komentoval slovy, že Evropa přestane být Evropou, pokud se v ní Židé necítí bezpečně.

„Židovské společenství patří do Evropy stejně jako my, kteří Židy nejsme,“ prohlásil Timmermans. Součástí křesťanských hodnot, o nichž někteří politici nyní rádi mluví, je podle Timmermanse také trvalé odmítnutí antisemitismu.

Z průzkumu agentury FRA vyplynulo, že Židé antisemitské nálady vnímají jako největší sociální a politický problém místa, kde žijí. Nejproblematičtější je podle nich situace s projevy protižidovských nálad na internetu a na sociálních sítích (85 procent), následovaná vystoupeními na veřejnosti (73 procent), v médiích (71 procent) a v politickém životě (70 procent).

Komisařka pro spravedlnost Věra Jourová dnes připomněla další údaj ze zprávy, podle kterého 38 procent respondentů zvažuje kvůli antisemitským náladám emigraci. „Je to znepokojující trend, nemůžeme být pasivní a nechat antisemitismus růst,“ uvedla česká komisařka.

„Čtyři roky pracujeme na tom, aby komise všemožně židovskou komunitu v Evropě podporovala,“ dodala Jourová. O věci minulý pátek hovořila s ministry spravedlnosti členských zemí, kteří k antisemitismu přijali společné prohlášení.

Agentura FRA zkoumala postoje židovských občanů 12 zemí EU – Rakouska, Belgie, Dánska, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Polska, Španělska, Švédska a Velké Británie. V nich žije 96 procent evropských Židů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář