Zpráva hovoří o rostoucím antisemitismu ve východní a střední Evropě

Organizace Anti-Defamation League (ADL) ve čtvrtek zveřejnila zprávu, která odhalila rostoucí antisemitismus ve východní a střední Evropě.

Průzkum ukazuje, že asi jeden ze čtyř Evropanů má negativní antisemitské postoje vůči Židům. Tato zjištění jsou založena na průzkumu mezi 28 zeměmi od dubna do června 2019 ve východní a západní Evropě, Kanadě, Jižní Africe, Argentině a Brazílii.

Odborníci zjistili, že zatímco se zdá, že úroveň antisemitismu v západní Evropě zůstává konstantní, východní a střední Evropa je vůči Židům čím dál nepřátelštější.

„Je to hluboce znepokojivé zjištění, že přibližně jeden ze čtyř Evropanů má antisemitské přesvědčení, které přetrvaly i přes tragédii holocaustu,“ řekl Jonathan A. Greenblatt, generální ředitel ADL. „Tato zjištění slouží jako silný budíček, že zbývá ještě mnoho práce ve výchově obyvatelstva v mnoha z těchto zemí, kde rostou násilné incidenty,“ poznamenal.

Nejběžnějším antisemitským stereotypům ve východní a střední Evropě patří „židovská nadvláda,“ v ekonomické oblasti. Mnoho dotazovaných lidí také věří, že Židé příliš mluví o hrůzách holocaustu.

Země s nejvyšší mírou antisemitského přesvědčení jsou Polsko, Ukrajina a Maďarsko, kde více než 40% respondentů vyjádřilo negativní postoj vůči Židům.

Francie stejně jako Německo se snaží bojovat proti antisemitismu na internetu, ale zaměřuje se také na vzdělávání studentů o historii a nebezpečích tohoto typu bigotnosti.

Papež varoval před rostoucím antisemitismem

Papež ve svém nedávném kázní řekl, že svět „viděl tolik brutalit proti židovskému lidu a byli jsme přesvědčeni, že to skončilo.“

„Dnes se však začíná znovu rodit pronásledování Židů,“ varoval. „To není lidské ani křesťanské; Židé jsou naši bratři a sestry a nesmí být pronásledováni!“

Varování papeže přišlo poté, co více zemí oznámilo eskalaci antisemitského násilí a vandalismu po celé Evropě. V Dánsku a Švédsku neonacistické skupiny pomalovaly židovské náhrobky žlutými hvězdami.

Útoky se shodovaly s výročím Křišťálové noci, kdy bylo zničeno více než 1400 synagog a tisíce židovských obchodů, bytů i hřbitovů.

-mn-  Datum: 25. listopad 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář