Zpráva německé církve odhalila stovky sexuálních deliktů

Kolín nad Rýnem (Německo) – Ve čtvrtek zveřejněná nezávislá zpráva katolické církve v Německu konstatovala, že v arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem bylo v letech 1975 až 2018 sexuálně zneužito 314 nezletilých ze strany 202 členů kléru a světských pracovníků, informovala agentura AFP. Dva církevní představitelé byli v reakci na to ihned propuštěni, dodává agentura DPA.

Více než polovina případů se týkala dětí mladších 14 let, většinou chlapců, uvedl právník a autor zprávy Björn Gercke. Podle něj se jedná o první zprávu, kde jsou pachatelé sexuálního zneužívání konkrétně jmenováni. Zpráva se netýkala primárně samotných činů, nýbrž reakce vedení církve na ně.

Zpráva o 800 stranách zprošťuje obvinění kolínského arcibiskupa a kardinála Rainera Mariu Woelkiho, že rozsah sexuálního zneužívání v největší německé arcidiecézi s 1,9 milionu katolíků vědomě zamlčoval. Většina deliktů se podle zprávy stala v době úřadování zesnulého arcibiskupa Joachima Meisnera v letech 1989 až 2014.

V reakci na zjištění uvedená ve zprávě kardinál ihned odvolal dva své podřízené – světícího biskupa Dominika Schwaderlappa a soudního vikáře Güntera Assenmachera, uvedla DPA.

První nezávislý posudek, který vypracovala mnichovská advokátní kancelář, nedovolil Woelki zveřejnit z důvodu ochrany osobních údajů. Krok způsobil krizi důvěry a hromadný odchod věřících z církevních řad. Loni v říjnu proto Woelki nařídil vypracovat novou zprávu, kterou svěřil Gerckemu. Předseda německé biskupské konference Georg Bätzing označil dříve způsob komunikace kardinála s veřejností za „pohromu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. března 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář