Zvláštní koordinátor OSN: svět by neměl obnovovat Gazu dokud neskončí násilí

JERUZALÉM – Zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Nikolaj Mladenov prohlásil, že humanitární pomoc by do Gazy měla napříště směřovat až poté, co Hamás přestane s násilím vůči izraelským civilistům.

Nikolaj Mladenov to řekl během proslovu na globálním fóru Amerického židovského výboru, které se letos koná v Jeruzalémě. „Velice úzce spolupracujeme [OSN] s Izraelci, Palestinci i Egypťany na zavedení souboru opatření, která by lidem v Gaze pomohla přežít a žít o trochu lépe.“

Zvláštní pozornost věnoval zlepšení ekonomiky pásma Gazy jako součásti dlouhodobé strategie mírového procesu: „Lidé potřebují nějakou alternativu k Hamásu a radikalizaci, i k neschopnosti těch, kdo by jim měli zajišťovat služby, ale zjevně to nedělají.“ Prioritami Gazy jsou podle něj přístup k vodě, elektřina a kanalizace.

Souhlasil s těmi členy izraelské vlády, kteří v minulých týdnech přišli s návrhem balíčku humanitárních opatření pro Gazu. Opakoval svůj nedávný výrok, že situace v Gaze je stále blíž „explozi“ a prioritou všech je vyhnout se další válce.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: Wikimedia Commmons 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář