Zvonaři začali vyrábět zvony pro repliku kostela v Gutech

Ostrava – Pracovníci polské zvonařské dílny Felzynski začali vyrábět zvony pro repliku vyhořelého kostela v Třinci-Gutech. Tesaři zároveň připravují dřevo na samotnou stavbu, která začne jen co hasiči schválí protipožární zajištění stavby. Podle Ostravsko-opavského biskupství by práce mohly začít ještě letos. ČTK o průběhu přípravných prací řekl mluvčí diecéze Pavel Siuda.

Dřevo pro stavbu nového kostela je připraveno už delší dobu. Tesaři jej postupně opracovávají. „Pracují v Hošťálkové na Valašsku, kde sídlí vybraná firma. Jednotlivé trámy jsou upravovány do potřebné podoby a kostel zčásti vzniká přímo tam,“ uvedl Siuda. Po úpravě jednotlivých prvků stavby budou konstrukce opět rozebrány a vhodně uloženy do zahájení stavby přímo v Gutech. „Stavba pak na místě bude postupovat podstatně rychlejším tempem,“ řekl Siuda.

Dřevaři pokáceli 450 metrů krychlových kulatiny a současně těžili smrkové dřevo pro výrobu šindelové krytiny. Na výrobu šindelů se spotřebuje na 150 metrů krychlových dřeva.

Siuda uvedl, že kromě přípravy dřevěných konstrukcí kostela začala už i výroba nových zvonů pro kostel. „Do zvonice budou osazeny celkem čtyři zvony. Vyrábí je polská zvonařská firma Felzynski, která již dodávala dva zvony pro původní kostel v Gutech,“ dodal. Tři ze čtyř zvonů kostelu věnuje město Ostrava. Magistrát na ně uvolnil 300.000 korun. „Jde o zvony vážící 90, 130 a 220 kilogramů,“ uvedla mluvčí města Andrea Vojkovská. Dodala, že hotovy budou v říjnu. Ještě před instalací v Gutech budou vystaveny v sídle biskupství v Ostravě.

Práce na místě původního kostela zatím začít nemohly. Poslední věc, na kterou se čeká, je schválení protipožárního zabezpečení objektu. První verzi hasiči zamítli. Zabezpečení jim připadalo nedostatečné. Nové řešení začnou posuzovat, až ho budou mít k dispozici. Stavba repliky kostela, který v srpnu 2017 zničil úmyslně založený požár, by podle něj i přes tato zdržení měla začít ještě letos.

Stavba měla začít už loni na podzim. Příprava se ale zdržela. Třeba jednání s památkáři trvalo déle, než investor předpokládal. Bylo nutné najít kompromis mezi představami stran. Nový termín se odhadoval na letošní léto. Ani ten se ale nestihnul. Práce tak začnou nejdříve na podzim.

První verzi protipožárního zabezpečení hasiči zamítli začátkem září s tím, že podle nich je nedostatečná. Hasiči třeba chtěli, aby elektronická požární signalizace mířila přímo na stůl dispečerů integrovaného záchranného systému. Podle plánu měla vést k soukromé firmě, což by podle hasičů znamenalo při zásahu zpoždění.

Kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest dostal chlapec, který budovu zapálil. V době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal odsouzený, který všechny na místo přivezl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 26. září 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář