Zvony kostelů a kříže na náměstí připomněly oběti pandemie covidu

Praha – V celé zemi se dnes v poledne rozezněly kostelní zvony na památku obětí pandemie koronaviru. Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo téměř 25.000 lidí. Česká biskupská konference se zvoněním zvonů připojila k občanské iniciativě Minuta ticha. Oběti epidemie symbolicky připomněly i tisíce bílých křížů namalovaných na dlažbě pražského Staroměstského náměstí. Za akcí stojí spolek Milion chvilek pro demokracii, která z odpovědnosti za vysoký počet obětí obviňuje vládu.

SouvisejícíZvony se rozezní za oběti pandemie

Iniciativa Minuta ticha vyzvala lidi, aby se každý podle svých možností dnes ve 12:00 přidal ke společné minutě ticha. „Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých,“ uvedli organizátoři.

Například Praha dnes na památku obětí koronaviru nechá zhasnutou Petřínskou rozhlednu. Na Staroměstském náměstí se také ráno objevilo 25.000 bílých křížků namalovaných na dlažbě. Úřady i policie o akci předem věděly, nejedná se podle nich o protiprávní jednání. „Vše mají nahlášené. Policie byla u toho, když se kříže tvořily. Dnes odpoledne dojde ke smytí,“ uvedl na twitteru pražský magistrát. Mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková ale později doplnila, že policie a vedení města rozhodly, že kříže mohou zůstat. „Kříže tedy budou na náměstí k vidění až do doby, než je smyje déšť,“ sdělila ČTK. Policie informovala, že kříže jsou namalovány křídovým sprejem.

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll na twitteru napsal, že tisíce křížů symbolizují tisíce zemřelých. „Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany. Za covid-19 vláda nemůže, za zbytečně zmařené životy ano,“ uvedl.

První případy nákazy novým typem koronaviru se v České republice potvrdily loni 1. března. Tři týdny poté byl ohlášen první mrtvý, u kterého testy potvrdily přítomnost koronaviru. Šlo o pětadevadesátiletého muže, který trpěl řadou zdravotních problémů. Právě pro starší jsou přitom nákaza a nemoc covid-19 nejnebezpečnější, lidé ve věku nad 75 let podle statistik tvoří dvě třetiny všech zemřelých.

SouvisejícíV poledne se rozezní v Česku zvony jako poděkování sestřičkám

Počet mrtvých začal výrazně růst zejména od loňského října, minulý týden počet zemřelých s covidem přesáhl hranici 24.000. V poslední době přibývá tisíc obětí za necelý týden. V přepočtu na obyvatele patří Česko k nejhůře postiženým zemím v rámci Evropské unie i světa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. března 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář