Nigérie: Unesený kněz osvobozen

Ředitel komunikačního oddělení diecéze Kafanchan vítá, že byl propuštěn kněz Okechukwu, který byl unesen v úterý. Zdůraznil složitost společensko-politické situace v zemi, kde jsou útoky na kněze páchány s cílem narušit velmi silné komunitní vazby. Včera se konal pohřeb obětí masakru 46 lidí, „masakru, který ještě musíme vyšetřit. Snažíme se oživit lidi uprostřed tolika bolesti.“

Zatímco další katolický kněz, otec Mark Ojotu z diecéze Otukpo, byl včera odpoledne unesen na silnici Okpoga-Ojapo ve státě Benue (třetí únos kněze během pěti dnů), otec Sylvester Okechukwu, kterého ozbrojenci unesli minulé úterý z fary katolického kostela svatého Antonína ve státě Kaduna, byl propuštěn dnes brzy ráno. „Modlíme se k Bohu, aby urychlil propuštění těch, kteří jsou stále v rukou únosců,“ stojí v dopise z komunikační kanceláře diecéze Kafanchan. Situace v zemi je však stále plná obav kvůli útokům, které se množí i proti křesťanům. 

„Před volbami vždy roste napětí“

„Tuto zprávu vítáme s velkou radostí, protože jsme ji nečekali. V jednom domě byli tři kněží a oni odvedli, jeho“ komentuje situaci ředitel diecézní komunikační kanceláře o. Gabriel Okafor z Kafanchanu.

SOUVISEJÍCÍ Únos dalších tří kněží v Nigérii

„Když se jedna ovce ztratí, Bůh nechá ostatních 99, aby ji hledal. Naštěstí jsme ho našli živého a zdravého. Je to velmi tichý a skromný člověk. Únosci po něm šli, stále nevíme proč,“ vysvětluje. V zemi se rozmáhá fenomén ozbrojených útoků a my se ptáme, kdo za nimi stojí a jaké jsou jejich důvody. „Zejména v naší diecézi máme problém s násilníky. Mají zbraně. Příští rok se budou konat volby a každý rok před volbami panuje atmosféra napětí. Mnohdy jsou to politici, kdo vyzbrojí mladé, a ti pak zbraně používají k páchání zla,“ pokračuje kněz.

Kněží na mušce, ale problém je složitější

„Napětí zůstává vysoké, i když žijeme společně s muslimy, křesťany a příslušníky tradičních náboženství. Útok na kněze slouží k oslabení síly víry, protože jsou to právě oni, kdo ji v konečném efektu střeží,“ zdůrazňuje dále otec Okafor a poukazuje na vysokou míru složitosti společensko-politického a konfesního kontextu. „Je zde mnoho vzájemně propojených problémů. Jsou zde otázky týkající se vztahů mezi etnickými skupinami, mezi kmeny, mezi společenskými třídami…“. Poukazuje na to, že nejde jen o aktivity týkající se rozdíly mezi náboženstvími. „Ve skutečnosti jsou unášeni i muslimové. Situace je choulostivá, sami jí nerozumíme. Například mezi kmeny existují problémy s půdou. Křesťané se často stávají terčem přepadení, která mají dokonce fatální následky. Ve skutečnosti, vysvětluje otec Okafor, je kněz referenčním bodem komunity. „Proto je kněz napaden, protože pak se ztratí referenční bod. A ovce se rozprchnou… v tomto smyslu jsou to strategická jednání“. 

„Vánoce budeme slavit, ale s velkou opatrností“

Od místní katolické komunity je v tomto předvánočním čase vyžadována maximální ostražitost, „protože v lese žije tolik mladých se zbraněmi“. Musíme být opatrní, protože vždy se může stát něco špatného. Z naší strany se snažíme povzbudit lidi, farníky. Je to těžké období. Otec Okafor připomíná, že právě včera se konaly pohřby obětí masakru 46 lidí, které zabili „takoví kluci“. „Je tu tolik bolesti. Snažíme se lidem vysvětlit, že to není konec, že vždy existuje naděje. To je náš kněžský úkol. “ Útok ve své dynamice,“ prozrazuje, „je stále nejasný a je třeba provést vyšetřování.“

Včerejší pohřby obětí 

Útoky se údajně odehrály během tří dnů ve čtyřech vesnicích v Kaduně na severu Nigérie. Humanitární agentury uvádějí, že některé oběti byly upáleny zaživa ve spánku. Lidový svaz jižní Kaduny hovoří o masakru, při kterém bylo srovnáno se zemí asi sto domů. Vzhledem k tomu, že k většině útoků dochází v období dešťů, se to neočekávalo. Násilí bude mít ekonomický dopad na místní zemědělce v hospodářsky významné zemědělské oblasti Nigérie, vysvětlil generální vikář Kafanchanu Emmanuel Kazah Faweh. Právě minulý týden diecéze prostřednictvím Komise pro spravedlnost, rozvoj a mír zorganizovala kurzy pro vnitřně vysídlené osoby a distribuci humanitárních materiálů. Farář si také stěžuje na nedostatečnou operativnost bezpečnostních složek.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 27. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář