Víra a věda v knižním dialogu mezi Benediktem XVI. a matematikem Odifreddim

V Římě byl představen svazek nazvaný „Na cestě za pravdou“, který shromažďuje dopisy a záznamy ze setkání emeritního papeže s italským učencem. Zmíněná cesta vede etikou, antropologií a spiritualitou

„Těší mě váš neklid ohledně Boha a Ježíše“, píše emeritní papež v jedné pasáži svazku „Na cestě za pravdou. Dopisy a rozhovory s Benediktem XVI.“, jejímž autorem je matematik a ateista Piergiorgio Odifreddi. Kniha shromažďuje korespondenci a záznamy z pěti setkání obou těchto mužů, která se uskutečnila od Benediktovy rezignace v roce 2013 až do roku 2020.

Kniha, kterou vydalo italské nakladatelství Rizzoli a která byla ve čtvrtek představena na Papežské univerzitě Nejsvětější Panny Marie Nanebevzaté (LUMSA), je cestou mezi vírou, vědou, etikou a antropologií. Zároveň se stává důkazem toho, jak je možné vést dialog mezi různými pozicemi, a svědectvím o některých tématech, která zaměstnávají úvahy emeritního papeže od roku 2013. „Je nesmírně významné“, zdůrazňuje pro Vatican News otec Federico Lombardi, předseda Ratzingerovy nadace, která prezentaci spoluorganizovala, „že Benedikt XVI. v době, kdy přestal být papežem, a měl tedy více času na rozmyšlenou, vzal velmi vážně Odifreddiho žádost o zahájení dialogu. To je známkou jeho pozornosti k dialogu mezi vírou, rozumem a vědou a velmi ochotného a otevřeného postoje, ve kterém tento dialog odjakživa prožíval“.

V roce 2011 napsal Odifreddi otevřený dopis Benediktu XVI., v němž komentoval „Úvod do křesťanství“, historický svazek, který Joseph Ratzinger napsal jako teolog v roce 1968. První pokus o získání odpovědi byl neúspěšný až do roku 2013, kdy Benedikt XVI. po své rezignaci prostřednictvím svého sekretáře Georga Gänsweina, který byl rovněž přítomen na včerejší prezentaci knihy, Odifreddimu zaslal dopis, a navázal tak vztahy mezi oběma. „Vzniklo krásné přátelství, které je vzácné svou dimenzí mezi dvěma odlišnými postoji, kde probíhá dialog, a nikoli hašteření, kde se setkávají myšlenky a protivník není démonizován“, vysvětlil mons. Vincenzo Paglia, předseda Papežské akademie pro život. „Domnívám se, že poučení může být takové“, dodal Piergiorgio Odifreddi, „že pokud papež a ateista mohou být v rozhovoru přátelští, znamená to, že se tak snad lze chovat i v životě“.

Překvapivý je vývoj korespondence a jejích témat mezi italským vědcem a emeritním papežem. Zpočátku šlo o konfrontaci vědy a víry, zdůrazňuje Odifreddi, ale postupem času „bylo zbytečné pokračovat v ‚potyčkách‘ na tato témata“ a přešlo se k jiným tématům, jako je logika, život a smrt. Právě v tématu smrti došlo k nejtěsnějšímu sblížení obou pisatelů. Emeritní papež požádal Odifreddiho o názor ateisty na smrt a matematik mu napsal dopis, který označil za „teoretický“. V pandemickém roce 2020 pak zemřel Benediktův milovaný bratr Georg Ratzinger i Odifreddiho matka. „To byl ten nejtěsnější okamžik, kdy dva lidé poznali stejnou bolest ze ztráty blízkých“, vysvětlil italský matematik.

Zdroj: Vatikánský rozhlas Datum: 11. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – Benedikt XVI.

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář