Křesťan dnes

10 věcí, které by každý křesťan měl vědět o islámu

Křesťanský portál The Gospel Coalition zaměřený na reformovanou teologii přišel s několika důležitými informacemi, které by křesťané měli vědět o islámu. Jako křesťané v globálním světě se budeme více setkávat s uctívači Alláha a při interakci s nimi je dobré znát několik faktů o tomto náboženství.

  1. „Muslim“ a „Arab“ nejsou totéž.

„Muslim“ je náboženský termín. Muslim je někdo, kdo dodržuje náboženství islámu. „Arab,“ naopak je etno-lingvistický pojem. Arab je členem skupiny lidí, kteří mluví arabským jazykem. Je pravda, že islám vznikl mezi Araby a Korán byl napsán v arabštině. Nicméně, i někteří Arabové byli členové starověkých ortodoxních křesťanských církví. Na druhou stranu, islám se šíří daleko za arabský svět a dnes většina muslimů nejsou Arabové. Patří sem Turci, Kurdové, Íránci, Pákistánci, muslimové v Asii, Malajci a Indonésané, z nichž téměř všichni jsou muslimové, ale nikdo z nich není Arab.

  1. Slovo „islám“ znamená podrobení se.

Muslim je někdo, kdo se podrobuje Alláhovi. Islámské pojetí toho, kdo je Bůh a jak má být uctíván, je založeno na učení Mohameda. Islámské vyznání tedy zní: „Není jiného Boha, kromě Alláha, a Mohamed je jeho prorok.“

  1. Existují dvě hlavní větve muslimů.

Dvě hlavní větve muslimů jsou sunnité a šíité. Většinoví sunité zabírají 85 procent všech muslimů. Rozkol nastal v první generaci po Mohamedově smrti a byl založen na sporu o to, kdo by ho měl následovat jako vůdce islámské komunity.

  1. Islámská teologie by mohla být shrnuta jako víra v jednoho Boha, jeho proroky, jeho knihu, jeho anděly, jeho nařízení a konečný soud.

Islám učí, že lidé se rodí duchovně neutrální, dokonale schopni plně dodržovat Boží požadavky a tak zůstávají i poté, co zhřešili. Potřebou lidstva tedy není spása, nýbrž poučení se; proto má islám proroky, ale žádného spasitele.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

  1. Islám učí, že Ježíš byl velký prorok.

Islám potvrzuje, že Ježíš se narodil z panny, že žil život bez hříchu, že vykonával mocné zázraky a že se vrátí na konci historie. Dokonce říkal slovo Boží. Výslovně však popírá božství Krista a odmítá titul „Syn Boží“ jako rouhání. Také (podle většinového názoru) popírá, že zemřel na kříži. Tvrdí, že Ježíšův vzhled byl dán někomu jinému, ​​kdo byl poté ukřižován, a že Ježíš byl vzat do nebe.

  1. Islámská praxe může být shrnuta pěti pilíři islámu.

Ty se skládají z vyznání víry („není žádný Bůh, jen Alláh, a Mohamed je jeho prorok“), modlitba (rituální modlitby odříkávané v arabštině pětkrát denně), almužna (v některých oficiálně islámských zemích považovaná za daň), půst (měsíční půst ramadán, během něhož muslimští věřící během denního světla nejedí, ale mohou jíst, až po západu slunce), a pouť (pouť do Mekky, kterou by měl každý muslimský věřící učinit jednou za svůj život).

  1. Drtivá většina muslimů nejsou teroristé.

Ve skutečnosti, normální islámské náboženské právo zakazuje úmyslné zabíjení. Zakazuje také sebevraždu. Je to menšinový pohled, který tyto věci umožňuje, a je to malá menšina, která se zabývá teroristickými aktivitami.

  1. Muslimové bývají z nejpřátelštějších, nejpohostinnějších lidí na Zemi.

Usilují o dobré sousedské vztahy a často jsou skvělí přátelé. Žádný křesťan by se neměl bát budovat vztah s muslimem.

  1. Muslimové potřebují spásu skrze Ježíše Krista.

Jsou ztraceni přesně jako každý jiný nekřesťan – ani více, ani méně než kdokoliv jiný. Muslimové navíc věří v Ježíše Krista. Obvykle to zabere čas a dlouhodobý vliv Božího slova i života křesťanů, ale ke křesťanství přichází dnes více muslimů, než v jakémkoli jiném období dějin.

  1. Bůh miluje muslimy, a tak bychom měli i my – i ty nemnohé, kteří jsou našimi nepřátely.

Měli bychom je milovat tak, abychom se mohli s nimi spřátelit, mít je natolik rádi, abychom je mohli přivítat v našich domovech a milovali je natolik, abychom se s nimi podělili o evangelium.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. prosince 2019  Foto: Wikipedie – poutníci v Mekke

Exit mobile version